Evangelikální portál The Christian Post (CP) dne 23. září 2020 informoval o shromáždění „křesťanských vůdců“ spojeném s hnutím „Návrat“ (The Return), které se od 18. do 28. září odehrává v hlavním městě Spojených států. Podle vzoru židovského desetidenního pokání mezi svátky Roš ha-šana a Jom kipur se soustřeďuje na modlitbu a pokání.
Kevin Jessip, prezident Global Strategic Alliance, v dané souvislosti uvádí, že v dnešní bouřlivé době je třeba číst znamení času (kairos) a reagovat na ně pokáním – pokořit se před Bohem v posvátné bázni, vyznat své hříchy a hledat Jeho tvář. Podle Jessipa jsou dnes Američané v situaci obyvatel Ninive z biblické knihy Jonáš, kteří se obrátili po Jonášově kázání a svým pokáním odvrátili Boží soud.
Sobotního dne modliteb by se podle zprávy CP měli zúčastnit „vůdcové“ (leaders) z více než 150 národů, přičemž křesťanská média mají vysílat přímý přenos ve více než 90 jazycích. Mezi řečníky mají být například evangelistka Anne Grahamová Lotzová, mesiánský Žid rabi Jonathan Cahn či představitel ministerstva bytové výstavby a rozvoje měst Benjamin Carson.
Shromáždění se zdá být spojeno s aktuální americkou politikou prostřednictvím hlásání nutnosti revize „nespravedlivých zákonů a soudních rozhodnutí“ a také s entuziasmem charakteristickým pro letniční křesťanství, tj. s nadějí na „vylití Ducha“ a velkou duchovní obnovu (revival), přičemž některé jeho důrazy nemusejí být zdaleka blízké všem křesťanům. Myšlenka pokání je bezesporu biblická a obecně křesťanská, konkrétní představy o jejím uskutečňování však mohou být různé.
V našich zemích k pokání naposledy důrazně vyzývali katoličtí umělci, intelektuálové a publicisté v době rozbití Československa z roku 1938, přičemž však jejich volání po rozchodu se sekulární tradicí první republiky a návratu národa ke katolické zbožnosti vyvolávalo velmi smíšené reakce. Šlo však při tom do jisté míry o nepochopení, protože jádro jejich představy spojené s varováním před tím, že národ, který se odvrátil od Boha, může v důsledku toho Bůh ponechat jeho osudu, bylo v podstatě totožné s tím, co říkají dnešní hlasatelé pokání ve Spojených státech.