Časopis Time věnoval pozornost papežovým výrokům o surogátním (náhradním) mateřství, které zazněly ve Františkově projevu k diplomatům akreditovaným u Svatého stolce z 8. ledna 2024.
Papež označil praxi rodičovství prostřednictvím surogátního mateřství za „zavrženíhodnou“ a vyzval k jejímu celosvětovému zákazu. Tím pravděpodobně pobouří LGBT komunitu, jejíž mnozí členové na tuto praxi spoléhají, aby měli vlastní děti. Surogátní mateřství spočívá v tom, že embryo, vzniklé po oplodnění mimo tělo ženy, je implantováno do dělohy náhradní matky, jejíž role spočívá pouze v těhotenství.
„Považuji za odsouzeníhodnou praxi takzvaného náhradního mateřství, která představuje závažné porušení důstojnosti ženy a dítěte,“ řekl papež. „Dítě je vždy darem a nikdy není základem komerční smlouvy.“ František dále uvede, že život nenarozeného dítěte „nelze potlačovat nebo z něj dělat předmět obchodu“.
Ve svém každoročním projevu k diplomatickým zástupcům papež zmínil surogátní mateřství ve výčtu hrozeb pro světový mír a lidskou důstojnost, mezi nimiž byly také války na Ukrajině a v Gaze, klimatická krize a problémy související s migrací a azylem. Papež také zopakoval svou odsouzení „genderové teorie“, která zpochybňuje binární kategorie muže a ženy, což označil za „nesmírně nebezpečné, protože ruší rozdíly ve svém tvrzení, že činí všechny rovnými“.
(Ilustrační obrázek papeže je převzat z wikipedie.)