Dialog mezi křesťany různých vyznání a umírněnými muslimy stále pokračuje. Podle zprávy portálu Christianity Today z 22. července 2021 došlo nyní k podepsání prohlášení o spolupráci mezi Světovou evangelikální aliancí (WEA) a indonéskou Nahdlatul Ulama (NU), s 30–50 milióny příslušníky (některé odhady jsou i vyšší) označovanou za největší muslimskou organizaci na světě.
K vydání dokumentu označovaného jako Prohlášení Národní mešity došlo v rámci Mezinárodního summitu o náboženské svobodě ve Washingtonu. Prohlášení podepsali představitelé obou organizací Thomas Schirrmacher a Yahya Cholil Staquf, jakož i Taleb Shareef, imám první americké mešity postavené potomky otroků.
Pozoruhodná a v dějinách vztahů mezi muslimy a křesťany málo běžná je skutečnost, že muslimský parter této dohody respektuje snahu evangelikálů o získávání konvertitů z jejich řad. Tyto snahy jsou časté i ze strany muslimů a je tedy třeba je „ošetřit“, aby nevedly ke konfliktům. Generální tajemník WEA prohlásil: „Společně pracujeme na právu konvertovat jeden druhého. Náboženská svoboda neznamená, že se shodujeme, ale že žijeme v míru s našimi hlubokými rozdíly.“
Podle Thomase Johnsona z Teologického výboru WEA trvala po dlouhá staletí éra džihádu a křížových výprav, dnes je však třeba obrátit svědomí směrem k „hluboké shodě“ na poli lásky k bližnímu, lidské důstojnosti a pomoci zranitelným. Johnson se angažuje právě jako zvláštní posel WEA ve vztahu k Humanitárnímu islámu, což je titul, který NA dává kulturnímu vyjádření své víry. Na počest generálního tajemníka WEA Thomase Schirrmachera vydal antologii Bůh nepotřebuje obranu: Nové zobrazování muslimsko-křesťanských vztahů v 21. století. Její název pochází od Abdurrahmana Wahida, prvního demokraticky zvoleného indonéského prezidenta a někdejšího předsedy NU.
V Indonésii žije kolem 87 procent muslimů a 10 procent křesťanů, zbytek tvoří hinduisté a buddhisté. V roce 2019 shromáždění tisíců učenců NU odstranilo používání náboženské kategorie káfir („nevěřící“ či “nemuslim“) ve prospěch moderního konceptu občanství. Jde o součást rozsáhlých snah této organizace o změny hodnot tradiční společnosti a o dobré vztahy mezi různě věřícími.