Před sedmdesáti lety, 4. září 1953, se narodil Slávek (Stanislav) Klecandr, český evangelický zpěvák, písničkář a frontman hudební skupiny Oboroh, známý především zhudebňováním biblických žalmů.
Ve svých deseti letech se přestěhoval z rodné Prahy do Kostelce nad Orlicí, kde se postupně zapojoval do místní hudební scény. V roce 1969 působil jako baskytarista v Orchestru B. Bečičky. Od roku 1975 působil jako baskytarista a posléze kytarista v undergroundové kapele Bílé světlo. Kapela byla napojená na legendární Plastic People of the Universe, Slávka Klecandra proto začíná sledovat Státní bezpečnost. V roce 1982 vzniká skupina Prostor, kde je repertoár tvořen výhradně Klecandrovými skladbami a která se dostane až do finále Beat Salonu do Prahy.
V roce 1985 se Prostor rozpadá a vzniká bezejmenná skupina, která se schází na faře v Třebechovicích pod Orebem a tajně vystupuje na evangelických a posléze i katolických farách. Její repertoár tvoří Klecandrem zhudebněné žalmy, které se později stávají i základním repertoárem Oborohu, jenž vzniká v roce 1988. Pozdější „nežalmová“ alba Oborohu obsahují převážně Klecandrovy autorské písně. Nechybějí však mezi nimi ani alba věnovaná jednotlivým liturgickým obdobím, kombinující autorské i tradiční písně. Klecandr vydal i sólová alba Protější břeh (2000) a Studny samoty (2021). S Oborohem i bez něj Klecandr už desítky let objíždí křesťanská centra po celé republice.
Slávek Klecandr je umělec přemýšlivý a žasnoucí nad Tajemstvím. V interview pro časopis Folk po vydání alba Ve věci probuzení (2010) například řekl, že na počátku nejen filosofie, ale i poesie stojí údiv:
„Žijeme v hlubinách úchvatného tajemství. Údiv, a to až závratný nad tím, ,že vůbec něco je, když logická by přece byla nicota‘. Že to něco je tak úžasně neuchopitelné ve vší své proměnlivosti, že v tom všem je nějaké ,já‘ a proč to ,já‘ se usídlilo nebo bylo usídleno právě v tomto vědomí. Že jsou tu sice přísně vzato nedokazatelná, ale o to naléhavější ,ty‘, jež odkazují ke smyslu všemu jako k jedinečnému Ty…“
(Článek byl zpracován s využitím wikipedie, ze které je i snímek Slávka Klecandra.)