Papež František je známý jako velký improvizátor, který své projevy či jejich části rád improvizuje. Úskalí tohoto na první pohled sympatického přístupu se ukázala na papežově proslovu k účastníkům Národního setkání ruské katolické mládeže v Petrohradě, k nimž se papež 25. srpna 2023 obrátil prostřednictvím videohovoru.
Vatikánský rozhlas původně referoval jen o předem pečlivě připraveném textu projevu ve španělštině, a to pod názvem „František mladým Rusům: Buďte řemeslníky míru i během konfliktů“. Papežovo vystoupení však obsahovalo i spatra pronesený dovětek v italštině. Ten se rozšířil mj. prostřednictvím amatérské nahrávky na YouTube a obsahoval slova:
„Jste dědici velkého Ruska: velkého Ruska svatých, králů, velkého Ruska Petra Velikého, Kateřiny II., té velké, osvícené ruské říše, velké kultury a velké lidskosti. Nikdy se nevzdávejte tohoto odkazu, jste dědici velké matičky Rusi, pokračujte v něm. A děkuji. Děkuji za váš způsob bytí, za váš způsob ruského bytí.“
Tato Františkova slova způsobila na Ukrajině i ve svobodném světě pobouření. Obzvlášť rozhořčeně na ně, jak se dalo očekávat, reagoval mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí. Podle jeho slov právě takovou imperialistickou propagandou, „duchovními základy“ a „potřebou záchrany“ velké matičky Rusi Kreml obhajuje vraždění a destrukci na Ukrajině.
Z Ukrajiny zazněl však i hlas většího arcibiskupa Ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslava Ševčuka, který prohlásil:
„Předpokládáme, že slova Jeho Svatosti byla vyslovena spontánně, bez záměru činit historická hodnocení, jakož i bez úmyslu podpořit imperialistické ambice Ruska. Přesto cítíme velký smutek, který vyvolaly jeho výroky u biskupů, kněží, řeholníků a věřících nejen naší církve, ale také v jiných křesťanských církvích, jakož i u představitelů jiných náboženských vyznání. Zároveň cítíme velké zklamání ukrajinské občanské společnosti, které vyvolala tato slova.“
Ševčuk, který zároveň vyjádřil obavu, že „někteří tato slova chápou jako podporu ruského nacionalismu a imperialismu, který je skutečnou příčinou války na Ukrajině“, bude mít možnost s Františkem vše probrat ústně. Od 3. do 13. září 2023 se totiž v Římě koná synoda Ukrajinské řeckokatolické církve, v jejímž průběhu se biskupové setkají s papežem.
Mluvčí Kremlu naproti tomu vyjádřil spokojenost s papežovou „znalostí ruské historie“ a jeho slova označil za „velmi, velmi potěšující“.
Apoštolská nunciatura na Ukrajině odmítla, že by papež povzbuzoval mladé ruské katolíky, aby se inspirovali historickými postavami známými svou expanzionistickou politikou, protože „papež František nikdy nepodporoval imperialistické myšlenky. Naopak, je rozhodným odpůrcem a kritikem jakékoliv formy imperialismu nebo kolonialismu, a to ve všech národech a situacích.“
Ředitel Tiskového centra Svatého stolce Matteo Bruni zdůraznil, že „papež chtěl povzbudit mladé lidi, aby zachovávali a podporovali to, co je pozitivní ve velkém kulturním a duchovním dědictví Ruska, a určitě ne vyzdvihovat imperialistickou logiku a vládnoucí osobnosti citované na označení určitých historických období.“
Čtenář těchto vyjádření může mít dojem déjà vu. V roce 2006 musel totiž Svatý stolec podobně pracně vysvětlovat a „uvádět na pravou míru“ pasáž z přednášky Benedikta XVI. v Řezně, která způsobila pobouření ve světě islámu. Tehdejší arcibiskup Bergoglio se od inkriminované pasáže jednoznačně distancoval.
Papežové nejsou odborníky ani na islám, ani na Rusko. Tak jako kdokoliv jiný mohou ve vztahu k tématům tohoto druhu šlápnout vedle.
(Ilustrační obrázek obou posledních papežů byl převzat z wikipedie.)