Podle zprávy Vatican News papež František poděkoval kard. Luisi Franciscu Ladarii Ferrerovi SJ při ukončení jeho mandátu prefekta Dikasteria pro nauku víry, předsedy Papežské biblické komise a Mezinárodní teologické komise. Jeho nástupcem v těchto funkcích 1. července jmenoval svého blízkého spolupracovníka Víctora Manuela Fernándeze, dosavadního arcibiskupa argentinské La Plata. Nový prefekt se svých povinností ujme v polovině září 2023.
Mons. Víctor Manuel Fernández se narodil 18. července 1962 v Alcira Gigena v argentinské provincii Córdoba. Na kněze byl vysvěcen 15. srpna 1986 pro diecézi Villa de la Concepción del Río Cuarto.
Získal licenciát z teologie s biblickou specializací na Gregoriánské univerzitě v Římě a později doktorát z teologie na teologické fakultě v Buenos Aires.
V letech 1993-2000 byl farářem ve farnosti Santa Teresita v Río Cuarto (provincie Córdoba). Ve stejném městě byl zakladatelem a ředitelem Institutu laické formace Jesús Buen Pastor a Centra pro přípravu učitelů. Ve své diecézi působil také jako formátor tamního semináře, zodpovídal za ekumenismus a katechezi.
V roce 2007 se zúčastnil Páté konference latinskoamerických biskupů v Aparecidě jako kněz zastupující Argentinu a později jako člen skupiny připravující závěrečný dokument.
V letech 2008-2009 byl děkanem Teologické fakulty Papežské katolické univerzity v Argentině a předsedou Argentinské teologické společnosti. V letech 2009-2018 byl rektorem Papežské katolické univerzity v Argentině. Dne 13. května 2013 byl papežem Františkem jmenován arcibiskupem.
Na shromáždění Argentinské biskupské konference v roce 2017 byl zvolen předsedou biskupské komise pro víru a kulturu.
V červnu 2018 se ujal funkce arcibiskupa La Platy.
Byl členem Papežské rady pro kulturu a poradcem Kongregace pro katolickou výchovu. V současné době je členem Dikasteria pro kulturu a vzdělávání.
Je autorem více než tří set publikací (knih a vědeckých článků), z nichž mnohé byly přeloženy do různých jazyků. Tyto spisy se opírají o pevný biblický základ a projevují neustálou snahu o dialog teologie s kulturou, evangelizačním posláním, spiritualitou a sociálními otázkami.
Při pověřování papež arcibiskupu Fernándezovi napsal:
„Dikasterium, kterému budete předsedat, v minulosti začalo používat nemorální metody. Byly to časy, kdy místo podpory teologického poznání pronásledovala potenciální doktrinální omyly. To, co od vás očekávám, je nepochybně něco úplně jiného…“
„Víte, že církev ‚potřebuje růst ve své interpretaci zjeveného slova a v jejím chápání pravdy‘ [Evangelii Gaudium] aniž by to znamenalo prosazování jediného způsobu jeho vyjádření. Protože různé linie filosofického, teologického a pastorálního myšlení, pokud se jim dovolí, aby se Duchem harmonizovaly v úctě a lásce, mohou vést k růstu církve. Tento harmonický růst uchová křesťanskou doktrínu účinněji než jakýkoliv kontrolní mechanismus.“
(Obrázek arcibiskupa Fernándeze je z wikipedie.)