V olomouckém Muzeu umění je až do 9. dubna 2023 instalována výstava Posvátné umění v nesvaté době, podle mnohých jedna z našich nejlepších expozic v posledním desetiletí. Jedná se o výstavu věnovanou českému sakrálnímu umění období 1948–1989. I když šlo o dobu cílené ateizace a krutých restrikcí, podařilo se v ní někdy v kostelích realizovat kvalitní a moderní výtvarná díla, často v rámci nezbytných restaurátorských prací. O to víc vyniká důraz na pravdivost a étos přístupu tvůrců. Za jednotlivými díly stojí též příběhy odvahy, zaujetí a obětavosti osobností zadavatelů, kněží jednotlivých farností, realizátorů a umělců.
Originálním umělcem byl například malíř Vojmír Vokolek s nepřehlédnutelnými nástěnnými malbami, které realizoval v několika kostelích v Čechách i na Moravě.
Klíčovou událostí v oblasti sakrálního umění se stala úprava interiéru kostela sv. Petra a Pavla v Jedovnicích (1963–1965) organizovaná farářem Františkem Vavříčkem, na níž se podíleli především Mikuláš Medek a Jan Koblasa. Vznik tohoto mimořádného interiéru se stal precedentem pro další realizace. V Senetářově, rovněž v jedovnické farnosti, se podařilo podle návrhu Ludvíka Kolka postavit nový kostel sv. Josefa.
Výstava připomíná i další sakrální novostavby, ať už katolické (kaple Božského srdce Páně v Olomouci, kostel sv. Mikuláše v Tiché, kostel sv. Václava v Mostě) či evangelické (kostel u Jákobova žebříku v Praze-Kobylisích) a výběrově též výtvarná díla ze sakrálních prostor církví.
K výstavě vychází publikace, která je sondou do českých i moravských kostelů a kaplí a výběrově představuje umělecká díla vznikající v letech 1948–1989. Svým rozsahem kolem 300 stran a vybavením asi 300 barevnými fotografiemi je kniha významným příspěvkem Muzea umění Olomouc k poznání duchovně orientované umělecké tvorby v nedávné historii naší země.
Nad výstavním projektem i doprovodnou publikací převzal záštitu ministr kultury ČR Martin Baxa a arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner.
(Při psaní článku bylo využito avíza z webu Muzea umění Olomouc.)