Na webu Církev.cz bylo zpřístupněno poselství papeže Františka k 55. Světovému dni míru, připadajícímu na 1. ledna 2022. Název poselství zní „Dialog mezi generacemi, výchova a práce: nástroje pro vytváření trvalého míru“.
Úvodní část je nadepsána biblickým mottem „Jak je krásně vidět na horách nohy posla, který přináší radostnou zprávu, který zvěstuje pokoj, hlásá blaho a oznamuje spásu“ (Iz 52,7). Papež v ní konstatuje, že „mír je v každé době darem shůry a zároveň plodem společného úsilí“. Existuje totiž „architektura“ míru, pro kterou se angažují společenské instituce, a „řemeslo“ míru, které se týká osobně každého člověka.
František dále navrhuje způsoby, jak vytvářet trvalý mír. Druhá část textu pojednává o dialogu mezi generacemi jako žádoucí třetí cestě mezi sobeckou lhostejností a násilnými protesty. „Vést dialog znamená vzájemně si naslouchat, konfrontovat se, dohodnout se a kráčet společně. Podporovat tohle všechno mezi generacemi znamená obdělávat tvrdou a neplodnou půdu konfliktů a odmítání, aby se v ní vypěstovala semena trvalého a společného míru.“
Třetí část textu nese název „Vzdělání a výchova jako hnací síla míru“. Papež v ní zdůrazňuje, že „vzdělání a odborná příprava jsou základem soudržné a civilizované společnosti, která je schopna vytvářet naději, bohatství a pokrok“, a říká, že je třeba obrátit „poměr mezi veřejnými investicemi do vzdělání a prostředky určenými na zbrojení“.
Závěrečná čtvrtá kapitole je nadepsána slovy „Podpora a zajištění práce vytváří mír“. Zdůrazňuje, že „práce je nepostradatelným faktorem při budování a zachování míru“ a „místem, kde se učíme přispívat k lepšímu životu a krásnějšímu světu“. Papež upozorňuje na alarmující „skutečnost, že v současné době pouze třetina světové populace v produktivním věku využívá systém sociální ochrany nebo má možnost využít ho jen v omezené formě“, a volá po „rozšíření příležitostí pro důstojnou práci“.
Jako červená nit se textem vine nutnost vyrovnávat se s důsledky pandemie. Svatý otec ujišťuje o svých modlitbách za oběti a jejich rodiny. V závěru ještě jednou vyzývá muže a ženy dobré vůle, „abychom společně kráčeli po těchto třech cestách: dialogu mezi generacemi, vzdělávání a práce“ a stávali se „řemeslníky míru“.