Podle zprávy vatikánského rozhlasu z 9. listopadu 2021 zaslal emeritní papež Benedikt XVI. pozdrav na ekumenické setkání, které se konalo na fribourgské univerzitě. Vzpomíná v něm na prvního metropolitu pravoslavného ekumenického patriarchátu ve Švýcarsku, Damaskina Papandrea, od jehož úmrtí uplynulo deset let.
V dané souvislosti stojí rozhodně za zmínku plejáda přátelských vztahů Josepha Ratzingera s teology a církevními představiteli jiných vyznání, rozvíjená především v letech jeho univerzitního působení. V této době poznal i Damaskina, když na konci padesátých let začal učit na bonnské univerzitě. Ve svém pozdravu fribourgskému setkání označuje za „výjimečný prozřetelnostní dar“, že se krátce po jeho nástupu v Bonnu objevili dva archimandrité, aby studovali teologii na evangelické i katolické fakultě, s nimiž mohl navázat přátelské vztahy.
Zatímco přátelství se Stylianosem Harkianakisem, který se později stal australským metropolitou, ochladlo kvůli jeho rigorózním stanoviskům, pokračuje Benedikt XVI., vztah s metropolitou Damaskinem nadále rostl – a s ním též smutek nad jeho předčasnou smrtí. „Avšak ovoce živého vnitřního vztahu k pravoslaví přetrvalo a nadále rostlo v přátelství, které mne stále hlouběji váže k ekumenickému patriarchovi“, vyznává emeritní papež.
Dokladem tohoto vztahu je korespondence někdejšího prefekta Kongregace pro nauku víry, kardinála Josepha Ratzingera, s metropolitou Damaskinem, které se v přátelském a bratrském tónu zabývají „teologicky náročnými otázkami, jež dosud tvoří jádro katolicko-pravoslavného dialogu“, kupříkladu primátem římského biskupa, vysvětlil předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů kardinál Kurt Koch, který se ekumenického setkání na švýcarské univerzitě zúčastnil formou videokonference a přečetl Benediktův telegram. „Na této korespondenci zaujme otevřenost, s níž jsou tyto otázky kladeny, a ještě více vůle ke vzájemnému naslouchání, touha poučit se jeden od druhého a kritické přiznání nežádoucího vývoje v příslušných církvích“. Podle kardinála Kocha šlo o příklad „dialogu v přátelství“, který se v ekumenické oblasti nerozlučně pojí k „dialogu pravdy“.