Podle zprávy českých stránek vatikánského rozhlasu ze 14. října byl arménský prezident Armen Sarkissian přijat papežem. Při této příležitosti konstatoval: „Žijeme ve velmi nejistém a nestabilním světě. Papež je přitom vůdce, který má jasnou vizi a jasně poukazuje na hodnoty, které jsou společné nám všem, ať už jste Španěl, Armén, Ir nebo Polák. Proto setkání s ním vzbuzuje velkou naději.“
V rozhovoru pro papežskou rozhlasovou stanici upozornil na nebezpečné ambice Turecka v moderním světě. Arménie s tím má čerstou zkušenost, protože právě Turecko podporovalo Ázerbájdžán v boji o Náhorní Karabach. Arménský prezident také konstatoval, že turecké ambice se neomezují pouze na Kavkaz, ale zasahují i do dalších zemí, jako je Kypr, Řecko, Libye a Sýrie. „Přišel čas o tom mluvit s našimi přáteli a Vatikán je pro Arménskou republiku přátelskou zemí,“ řekl prezident Sarkissian.
Jak dodal, počítá s pomocí Vatikánu i v mírovém procesu na Kavkaze. „Vatikán je malý, ale globální stát a dokáže ovlivňovat mírový proces. Rádi bychom, aby naši přátelé ve Vatikánu podpořili budování míru v regionu a úsilí o osvobození arménských zajatců v Ázerbájdžánu. (…) Velké obavy panují také ohledně osudu rozsáhlého arménského, převážně křesťanského kulturního dědictví, které je nyní pod kontrolou Ázerbájdžánu. Jsme tím velmi znepokojeni, protože historie nás naučila nedůvěře. Turecko po genocidě Arménů zničilo tisíce arménských kulturních památek. Pokud se totéž stane s památkami v Ázerbájdžánu, bude to velká ztráta nejen pro Armény, ale i pro historii lidstva.“
Jak potvrdil jeho úřad, Armen Sarkissian se ve Vatikánu sešel také s předsedou Papežské rady pro kulturu, kardinálem Ravasim. Výstupem schůzky byl podpis společného memoranda, které chce posílit spolupráci mezi Arménií a Svatým stolcem v oblasti kultury, vzdělání, archeologie a v dalších odvětvích, ale také partnerství mezi Arménskou apoštolskou církví a římskokatolickou církví.