Podle zprávy Catholic News Agency ze 7. října 2021 papež František zmínil svůj plán prohlásit Ireneje z Lyonu učitelem církve a vyzdvihnout jej při tom jako učitele jednoty. Papež tak učinil v promluvě k Pracovní skupině sv. Ireneje, skupině katolických a pravoslavných teologů z Institutu pro ekumenická studia Papežské univerzity sv. Tomáše v Římě zaměřené na studium synodality a primátu. Ireneje, biskupa a nejvýznamnějšího teologa 2. století, František současně označil za „velký duchovní a teologický most mezi východními a západními křesťany“. Jeho jméno obsahuje slovo „mír“, které podle Františka odkazuje k míru Páně, který není „vyjednaným“ mírem, ale mírem Kristovým, který smiřuje a sjednocuje.
Papež dále hovořil o ovoci dialogu s pravoslavnými církvemi, ze kterého je zřejmé, že papežský primát a synodalita nejsou dva soupeřící principy, mezi nimiž je třeba najít rovnováhu, ale dvě skutečnosti, které se vzájemně zakládají a udržují ve službě společenství. Vyjádřil přesvědčení, že v synodální církvi může být lépe osvětlen výkon Petrova primátu. K reflexi těchto otázek by měla katolíky společně s křesťany jiných vyznání vést nadcházející synoda o synodalitě.
Setkání s Pracovní skupinou sv. Ireneje byl přítomen i kardinál Kurt Koch, prezident Papežské rady pro jednotu křesťanů. Ten připomněl Ravennskou deklaraci z roku 2007, v níž se katoličtí a ortodoxní teologové shodli na tom, že před rozdělením církve byl papež protos neboli první mezi patriarchy. Mezníkem na cestě k jednotě se stala ravennská shoda na tom, že církev je na všech úrovních strukturována synodálně a současně je v ní potřebný protos.