Portál Církev.cz přinesl 8. září 2021 podrobný program letošních oslav 1100. výročí mučednické smrti sv. Ludmily, ženy ztělesňující počátky křesťanství v českých zemích.
Program oslav začíná ve čtvrtek 16. září v 17.00 v bazilice sv. Jiří na Pražském Hradě bohoslužbou ke cti světice. Hlavním celebrantem a slavnostním kazatelem bude olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner. Během bohoslužby bude k uctění vystavena lebka mučednice. Liturgii, kterou bude možné v přímém přenosu sledovat na TV NOE, svým zpěvem doprovodí Schola Gregoriana Pragensis. Poutníci musejí mít v rámci preventivních opatření při této i dalších bohoslužbách nasazenu ochranu dýchacích cest. Cestou na Hrad musejí všichni návštěvníci projít bezpečnostní kontrolou svých zavazadel.
Téhož dne se pak od 20:15 uskuteční ve svatovítské katedrále Oratorium sv. Ludmily od Antonína Dvořáka. Tento koncert je již vyprodán, je možné ho však sledovat v přímém přenosu na ČT Art.
Tento den – ve čtvrtek 16. září – se na pražském arcibiskupství veřejnost také seznámí s pravděpodobnou fyzickou podobou kněžny sv. Ludmily, jak se jí pokusil rekonstruovat mezinárodní tým odborníků z České republiky a Brazílie pod vedením celosvětově uznávaného specialisty na rekonstrukci obličeje Cícero Moraese.
V pátek 17. září mohou diváci TV NOE v přímém přenosu od 17.30 zhlédnout příjezd relikvie sv. Ludmily na Tetín. V 17:45 v kostele sv. Ludmily bude světící biskup pražský Mons. Zdenek Wasserbauer za účasti biskupů předsedat svatoludmilským nešporám. Na konci nešpor vystoupí se společným prohlášením o česko-rakouském smíření olomoucký arcibiskup a předseda ČBK Mons. Jan Graubner a vídeňský arcibiskup, papežský legát Christoph kardinál Schönborn.
Svatoludmilské oslavy vyvrcholí v sobotu 18. září v 11.00, kdy se v Tetíně uskuteční slavnostní mše svatá. Hlavním celebrantem bude papežský legát, rodák ze Skalky u Litoměřic, kardinál Christoph Schönborn. Ten ke své účasti v Tetíně pro pražské arcibiskupství uvedl, že oslavení výročí sv Ludmily jej naplňuje štěstím hned z tří důvodů. Sv. Ludmila „stojí na prahu nové éry, ve které se křesťanská víra stala formující silou ve společnosti. Evropa dodnes stále nese tento základ hodnot. Nesmíme ho ztratit.“ Podle vídeňského arcibiskupa ukazuje dále Ludmila sílu žen v měnící se společnosti. „Je příznačné, že na počátku křesťanské éry v Čechách a na Moravě byla žena. Skutečnost, že se stala obětí násilí, je připomínkou naší doby, ve které tolik žen trpí násilím.“ A konečně, upozorňuje kardinál Schönborn: „Svatá Ludmila je babička svatého Václava. Vychovala největšího vládce Čech. Prarodiče jsou dodnes často nositeli tradic a prostředníky víry v dalších generacích.“ Poutní bohoslužbu doprovodí Hudba Hradní stráže a Policie ČR pod vedením mistra plk. Jana Zástěry. Bohoslužbu je možné sledovat v přímém přenosu na ČT2.
Svatoludmilské oslavy doprovází i četný doprovodný program, který zahrnuje například provedení Smetanovy Mé vlasti na náměstí v Berouně, večerní koncerty na louce v Tetíně, vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů či tetínskou panelovou diskusi dámského tria vynikajících křesťanských osobností a erudovaného křesťanského historika aktualizující odkaz sv. Ludmily.
Oslavy přemyslovské kněžny budou pokračovat i po výročí její mučednické smrti. Výstavu Svatá Ludmila – kněžna lidu milá si bude moci veřejnost prohlédnout v Pálffyho paláci na Malé Straně od 15. října do 28. února příštího roku denně mimo pondělí od 9.00 do18.00.