Tento měsíc odešel na věčnost P. František Fráňa, známý jako otec Tišek, kněz a středoškolský profesor soustavně se věnující formaci mládeže.
Narodil se dne 11. února 1938. Na duchovní formaci jeho rodiny mělo vliv několik kněží, především P. Karel Fanfrdla, P. Josef Gabriel a P. Dominik Pecka. Důležité pro něj bylo setkání s knězem a posléze biskupem skryté církve P. Stanislavem Krátkým, který organizoval tajné vzdělávání zájemců o přijetí kněžského svěcení. To obdržel 25. března 1968, aniž by se však v době komunismu mohl zapojit do oficiální duchovní správy.
Přízni komunistických úřadů se netěšila ani jeho proslulá činnost spojená s organizováním letních táborů zvaných Tábor Radost v tábořišti na Samotě Amerika v Klášterci nad Orlicí. Tradice tohoto tábora sahá až do roku 1967, k jeho velkému rozvoji došlo po roce 1989. P. Fráňa dlouhá léta p funkci vedoucího tábora.
V prosinci 1989 byl jmenován zastupujícím duchovním správcem farnosti v Králíkách v královéhradecké diecézi, kde působil do listopadu roku 1990. Následně roku 1990 začal působit jako druhý spirituál a roku 1991 se stal rektorem konviktu při Biskupském gymnáziu v Brně. Od roku 1993 byl spirituálem na Biskupském gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou; současně vypomáhal v duchovní správě farnosti sv. Prokopa. Byl duchovním vůdcem Kolpingova díla pro ČR a stál u zrodu Radia Proglas.
Dne 28. října 2010 byl prezidentem Klausem vyznamenán medailí Za zásluhy. Roku 2013 přestal z důvodů věku a zdravotního stavu vykonávat funkci vedoucího Tábora Radost. Od roku 2017 žil v charitním Domově sv. Alžběty v Žernůvce u Tišnova.
Zemřel v neděli 11. července 2021. Jeho pohřeb se bude konat při mši svaté v neděli 18. července ve 14:00 v kostele sv. Augustina v Brně. Poté bude tělo uloženo do rodinného hrobu na brněnském Ústředním hřbitově.
(Připraveno s využitím hesla „František Fráňa“ na české wikipedii a úmrtního oznámení na webu brněnského biskupství.)