Podle zprávy Catholic News Agency z 25. června 2021 se papež ve Vatikánu setkal s představiteli Světové luterské federace v čele s jejím prezidentem Pantim Filibusem Musou a generálním tajemníkem Martinem Jungem. Poděkoval jim za symbolický dárek v podobě patény a kalicha vyrobených v dílnách ekumenické komunity v Taizé.
Odkaz k Taizé zmiňovala i zpráva zveřejněná téhož dne na českém webu Vatikánského rozhlasu. Papež František podle ní v promluvě k hostům ze Světové luterské federace citoval ekumenické pravidlo komunity z Taizé, která doporučuje bratřím vášeň pro jednotu Kristova Těla. Poukázal přitom na dvouznačnost slova vášeň – passione, které v italštině označuje utrpení – protože se nemůžeme shromáždit při jednom oltáři, ale také horlivost ve službě jednotě.
Papež se ve své promluvě dotkl i církevních dějin. Zpráva Radia Vatikán zdůrazňuje její část spojenou s Augsburským vyznáním jako krédem luteránů, předloženým v roce 1530 na říšském sněmu v Augsburku právě dne 25. června.
Papež prohlásil, že prvotním záměrem Augsburského vyznání bylo zamezit rozbití západního křesťanství. Vyjádřil naději, že přípravy oslav 500. výročí vydání tohoto textu v roce 2030 budou pro ekumenismus přínosné. Připomněl zároveň, že autoři Augsburského vyznání se odvolávají na Nicejský koncil, jehož Credo je stále závazným výrazem víry nejen pro katolíky a luterány, ale také pro pravoslavné a mnoho dalších křesťanských komunit. Papež proto vyjádřil naději, že 1700. výročí tohoto koncilu (v roce 2025) přinese nový impuls pro ekumenismus. Také generální shromáždění luteránů plánované na rok 2023 by se podle jeho slov mohlo stát důležitým krokem pro očištění paměti a docenění mnoha duchovních pokladů, které Pán uděluje všem v průběhu staletí.
Papež František zdůraznil: „Drazí bratři a sestry, cesta, která vede od konfliktu ke společenství není snadná, ale nejsme na ní sami: Kristus nás doprovází.“ Na závěr vybídl všechny přítomné ke společné modlitbě Otče náš na úmysl návratu plné jednoty mezi křesťany, přičemž konstatoval: „Jakým způsobem se to stane, ponechme již na Ducha Svatého, který je náramně kreativní, a je také básník.“