Na 21. června letošního roku připadá 400. výročí popravy tzv. sedmadvaceti českých pánů na pražském Staroměstském náměstí, při níž bylo nebývale brutálním způsobem zúčtováno s představiteli stavovského povstání z let 1618–1620. Popraveni byli tři příslušníci panského stavu (Jáchym Ondřej Šlik, Václav Budovec z Budova a Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic), sedm rytířů a sedmnáct měšťanů.
Podle zprávy zveřejněné dne 18. června 2021 na portálu Církev.cz Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference k uvedenému výročí společně uspořádají ekumenickou modlitbu s uctěním památky popravených, k níž je zvána i široká veřejnost. Po skončení oficiální části, která začne 21. června v 18 hodin, bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit ke vzpomínce, aby se pomodlili a položili svíčku na místo popravy.
Během ekumenické modlitby, kterou povede předseda Ekumenické rady církví a synodní senior Českobratrské církve evangelické Daniel Ženatý a delegát pro ekumenismus a mezináboženský dialog České biskupské konference a biskup plzeňský Tomáš Holub, zazní kajícné modlitby, prosba o smíření a v rámci pietního aktu budou čtena i jména všech popravených. Symbolicky také zazní vokální skladba „Ti, kteříž doufají v Hospodina“ (Qui confidunt in Domino), jejímž autorem je Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic.
„Bělohorská porážka českých stavů, poprava takzvaných sedmadvaceti českých pánů a následná rekatolizace jsou dodnes bolavým místem českých dějin,“ říká generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš a dodává: „Dnes ale žijeme v jiné době a ekumenické vztahy mezi křesťany různých vyznání jsou nejlepší, jaké kdy byly. Nechceme proto této památky využívat k rozněcování starých křivd, ale spíš ke společnému vyznání vin a prosbě za lepší společnou budoucnost.“
Pomocný pražský biskup Václav Malý zase konstatuje: „Naše éra žádá autentickou osobní víru, která se učí číst znamení doby. Výročí staroměstské popravy je výzvou k očistě křesťanů všech církví u nás od pokušení stavět svoji minulost do lepšího světla a pouze poukazovat na chyby těch druhých.“