Podle zprávy Radia Proglas z 12. června 2021 se papež František předcházejícího dne ve Vatikánu setkal s představiteli Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE). Nechyběli mezi nimi její předseda, lucemburský kardinál Jean-Claude Hollerich, a místopředseda, královéhradecký biskup Jan Vokál.
Kardinál Hollerich po setkání uvedl, že od Svatého otce cítil lásku k Evropě a jeho hluboké znalosti o fungování Evropské unie. Podle biskupa Jana Vokála papež „mluvil optimisticky o vývoji evropských institucí v posledních letech, znepokojují ho ovšem populistické tendence“.
Svatý otec při audienci podpořil přítomné evropské biskupy v naději, kterou společně mají ohledně dobré budoucnosti Unie, a vyzval je k předcházení možného chycení Evropy do pasti populismu. Varoval mj. před zneužitím nového pojetí lidských práv a také před dojmem, že už se snad jednotlivé země nemusí zabývat tématem migrace.
Podle zprávy Proglasu papež při setkání s představiteli COMECE „hovořil o svém tzv. evropském snu“. Františkův sen o Evropě byl v minulosti představen například v jeho loňském dopise ke 40. výročí vzniku COMECE, 50. výročí ustanovení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií a 50. výročí přítomnosti Svatého stolce jako stálého pozorovatele při Radě Evropy. Zpráva na portálu Církev.cz dne 30. října 2020 uváděla několik bodů tohoto papežova snu:
1) Sen o Evropě přátelské vůči lidem, která respektuje důstojnost a hodnotu každého člověka, hájí život v každém jeho okamžiku, od jeho neviditelného vzniku v mateřském lůně až do přirozeného konce a zastává se slabých a zranitelných; 2) Sen o Evropě, která by byla rodinou a společenstvím, místem jednoty v rozdílnosti (počínaje základním rozdílem mezi mužem a ženou) a solidární a bratrskou rodinou národů, společně čelící problémům typu pandemie či ekologické krize; 3) Sen o solidární a velkorysé Evropě jako přívětivém a pohostinném místu, v němž by milosrdná láska vítězila nad každou formou lhostejnosti a egoismu a které by se vyznačovalo solidaritou i ve vztahu k ostatním světadílům, a to i v rámci uprchlické krize; 4) Sen o zdravé laické Evropě, v níž se Bůh a císař oddělují, avšak nestaví proti sobě, v níž věřící člověk může veřejně a svobodně vyznávat svou víru a předkládat své názory ve společnosti, v níž je překonána podoba laicismu zavírajícího dveře Bohu a v níž křesťané mohou působit jako kvas v těstě, probouzející svědomí Evropy.