Podle zprávy Vatican News ze 16. dubna 2021 vydala i letos Papežská rada pro mezináboženský dialog tradiční poselství muslimům k začátku jejich postního měsíce ramadánu. Poselství datované 29. březnem nese název „Křesťané a muslimové: Svědkové naděje“. Klade důraz na to, že vyznavači obou náboženství jsou povoláni „být nositeli naděje pro současný i budoucí život a svědky, budovateli a obnovovateli této naděje, zejména pro ty, kteří prožívají těžkosti a zoufalství“.
Naděje, tolik potřebná v dnešních těžkých časech, je něčím víc než optimismus – má náboženský kořen: „Bůh nás miluje, a proto se o nás stará se svou prozřetelností, prostřednictvím jeho tajemných způsobů, které z naší strany nejsou vždy pochopitelné. V těchto situacích jsme jako děti, které, i když si jsou jisté laskavou starostlivostí rodičů, nejsou ještě schopné plně chápat její dosah.“
V poselství se dále hovoří o naději spojené se svědectvím o lidské schopnosti konat dobro a pomáhat. Lidé dobré vůle jsou znamením, „že duch bratrství je univerzální a překonává všechny etnické, náboženské a ekonomické hranice“. Osvojujeme-li si tento duch, napodobujeme Boha, který laskavě hledí na celé své stvoření. Opakem naděje je naproti tomu nedostatek víry v Boží lásku a péči a ztráta důvěry v naše bratry a sestry.
Předseda a sekretář Papežské rady pro mezináboženský dialog citují z papežovy encykliky Fratelli tutti, která všechny zve „kráčet v naději“, a na závěr muslimům přejí pokojný ramadán a jeho radostné vyvrcholení o svátku Íd al-Fitr.