Velké křesťanské osobnosti ze silné generace narozené ve dvacátých letech postupně odcházejí, což se týká i průkopníků ekumenismu a mezináboženského dialogu. Minulý týden se po švýcarském ekumenikovi Hansi Küngovi odebral na věčnost i dlouholetý prezident Papežské rady pro jednotu křesťanů Edward Idris Cassidy. O Cassidyho smrti ve věku 96 let referovala Catholic News Agency.
Cassidy zemřel 10. dubna v australském městě Newcastle. Narodil se v Sydney 5. července 1924. Po vystudování teologie a vysvěcení na kněze (1949) pobýval v Římě, kde studoval kanonické právo na Papežské lateránské univerzitě a navštěvoval i Papežskou církevní akademii, kde se školí budoucí vatikánští diplomaté. Po dokončení studií vykonával dlouholetou a náročnou diplomatickou službu ve vatikánských misích v Indii, Irsku, Salvadoru, Argentině, Bangladéši, Jihoafrické republice aj.
Roku 1988 se vrátil do Vatikánu, kde se stal nejprve substitutem státního sekretariátu pro obecné záležitosti a záhy nato byl jmenován předsedou Papežské rady pro jednotu křesťanů, v jejímž čele zůstal do roku 2001. Kardinálskou hodnost obdržel od papeže Jana Pavla II. v roce 1991. Krátce poté navštívil rovněž Karlovu univerzitu, kde jednal s tehdejším rektorem profesorem Radimem Paloušem o některých ekumenických otázkách. Jako předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů se významně podílel na historicky významné deklaraci k učení o ospravedlnění, přijaté společně se Světovou luterskou federací roku 1999.
Po svém odchodu na odpočinek napsal roku 2001 knihu Znovuobjevování II. vatikánského koncilu: Ekumenismus a mezináboženský dialog.