V temnotách a otřesech posledních letech by se nemělo zapomínat na světla naděje, k nimž patří velký pokus o hlásání lidského bratrství ze strany papeže Františka a Velkého imáma Al-Azharu Ahmeda El-Tayeba po jejich společném podepsání příslušné deklarace v Abú Dhabí v únoru 2019. Podle zprávy Vatican News z 12. dubna 2021 soudce Mohamed Abdel Salam, generální tajemník Vyššího výboru pro lidské bratrství, nyní navštívil Vatikán, aby tam prezentoval svou knihu Papež a Velký imám: Trnitá cesta.
Se dvěma dalšími členy výboru se 8. dubna setkal s papežem a 11. dubna navštívil studia Vatican News. Hovořil o své knize a o svých dojmech z papežova úsilí šířit lidské bratrství při nedávné návštěvě Iráku. Cestu obou duchovních vůdců – papeže a Velkého imáma – charakterizoval jako „nesmrtelnou“ a zaznamenanou historií, která „nikdy nebude zapomenuta“. Ve své knize jako očitý svědek celé této cesty popisuje všechny její detaily počínaje návštěvou Velkého imáma u „bratra“ papeže z května 2016 a papežovou návštěvou Egypta z dubna 2017. Oba podle jeho slov demonstrují „praktický model“, který každý může následovat.
Soudce Mohamed Abdal Salam nazývá papeže „jedinečným a velkým člověkem“ a „šampiónem lidského bratrství“. Hovoří s velkým obdivem o jeho cestě oddané budování mezinárodního míru, na níž bez ohledu na svůj pokročilý věk překonává mimořádně těžké překážky a usiluje o smíření a uzdravení starých ran.
Za velmi důležitý krok na cestě k lidskému bratrství Salam označuje Františkovo setkání s Velkým ajatoláhem Al-Sistáním. To podle něj představuje nový článek v dnes utvářeném řetězu lidského bratrství. Jedním velkým cílem papežovy cesty do Iráku byl mír v této zemi a v celém regionu.
V něm křesťané podle Salama nejsou menšinou, ale „plnoprávnými občany“ se stejnými právy a povinnostmi jako všichni ostatní. Srdcem poselství papeže a Velkého imáma pro dosažení míru ve světě je, že všichni „by měli být respektováni a vzájemně milováni“.