V únoru 2019 podepsali papež František a vrchní imám univerzity al-Azhar Ahmed at-Tajíb Dokument o lidském bratrství. Došlo k tomu v Abú Dhábí ve Spojených arabských emirátech, které je i sídlem apoštolského vikáře Arábie, biskupa Paula Hindera. Ten se teď po dvou letech podle zprávy Vatican News z 23. března 2021 vrátil k tomuto dokumentu zvláštním komentářem.
Katolické komunity v zemích Arabského poloostrova jsou tvořeny migranty, nikoliv místními občany. Jejich situace není jednoduchá. O to více je pro ně důležitý mezináboženský a mezikulturní dialog. Podle Hinderových slov představuje mezináboženský dialog „rozhodující faktor pro rozvoj dnešního světa. A dialog s islámem je nepostradatelný, je to naše povinnost.“
Mons. Hinder vysvětluje, že „všichni farníci se s obsahem Dokumentu o lidském bratrství seznámili jak v kázáních, tak na farních shromážděních“ a že zároveň doporučil ředitelům katolických škol v Arábii, které samozřejmě navštěvují také muslimští studenti, aby studium tohoto mezináboženského dokumentu zanesli do svých osnov.
Jak uvedený text, tak papežova návštěva v Abú Dhábí podle jeho slov výrazně zlepšily kvalitu vztahů mezi křesťany a muslimy: „Atmosféra se celkově změnila. Muslimy pozitivně překvapil papežův styl, jeho jednoduchost v přístupu k lidem, bez jakýchkoli předsudků. Také v Saúdské Arábii, kde neexistuje žádný kostel a malá křesťanská společenství musí dodržovat řadu pravidel, se jim žije lépe než v minulosti. V arabském světě probíhají změny pomalu a ukvapenost k této kultuře nepatří – žádá se tu houževnatost a trpělivost.“
Biskup Hinder zmiňuje i konkrétní příklady iniciativ, spojených s dokumentem z Abú Dhábí, jako například předloňskou první možnost sloužit vánoční mši svatou pro vězně v místní věznici či nadšený souhlas tamějších muslimů s uspořádáním oslav konce ramadánu před kostelem. V Abú Dhábí také pokračují práce spojené s budováním Abrahamovského domu, v jehož rámci bude vystavěn kostel, mešita a synagoga.
Tyto práce, stejně jako vše ostatní, však bohužel narušila a zbrzdila pandemie. Ta také poškodila životy místních katolíků, kteří se v řadě případů museli vrátit do zemí svého původu. Způsobila také uzavření kostelů, které se teprve nyní za přísných opatření postupně znovu zpřístupňují. Dobrou zprávou je naopak brzké dokončení druhého kostela v Bahrajnu a devátého kostela ve Spojených arabských emirátech.
Mezináboženský dialog je během na dlouhou trať a s jeho výsledky je třeba mít trpělivost. Neexistuje však k němu alternativa.