V jihovýchodní Asii v posledních desetiletích probíhá mezi muslimy (ale i mezi samotnými křesťany) diskuse o tom, zda je možné či vhodné používat v křesťanských textech pro Boha označení Alláh. V Malajsii nyní podle zprávy portálu Christianity Today z 10. března 2021 Nejvyšší soud zrušil pětatřicet let trvající vládní zákaz používání tohoto slova nemuslimy.
Pro malajské křesťany šlo o zvláštní zákaz už z toho důvodu, že malajské slovo převzaté z arabského al-Láh (= „ten Bůh“, jediný Bůh) odedávna ve svých textech používají. Rozhodnutí soudu bylo přijato na žádost malajské katolické církve, která tohoto výrazu užila ve svém v malajštině vydávaném zpravodaji. Křesťané používající jiných jazyků mají na výběr i jiné výrazy pro Boha, ale někteří malajsky mluvící obyvatelé ostrova Borneo údajně jiné slovo k dispozici nemají.
Nejvyšší soud současně rozhodl, že křesťané mohou používat i další, podle vlády v daném kontextu „matoucí“ výrazy – Kaaba (islámská svatyně v Mekce), bajtulláh (dům Boží) a salát (modlitba). V minulých letech bohužel kontroverze ohledně tohoto tématu vedly v Malajsii k násilí a například po rozhodnutí soudu nižšího stupně v neprospěch vládního zákazu z roku 2009 došlo k útokům proti kostelům.