Na těchto stránkách se opakovaně věnujeme problematice francouzského lacismus s jeho sklonem být náboženstvím popírajícím transcendenci a všem vnucujícím své imanentní hodnoty jako „nejvyšší“ (viz např. zpráva „Laicisté požadují uznání nadřazenosti svých zákonů nad zákony Božími“ z 15. února 2021). Nejnověji se nyní k tomuto tématu velmi silným způsobem vyslovil papež František.
Podle zprávy českého vysílání Vatikánského rozhlasu ze 17. března 2021 se papež neočekávaně vyjádřil při setkání se skupinou mladých sociálních a ekologických aktivistů z Francie, které přijal na soukromé audienci dne 15. března. Samuel Grzybowski zhnutí Coexister to popsal takto:
„Papež mluvil také o světskosti, což nemělo být tématem našeho setkání. Řekl, že světskost není totéž, co laicismus. Stát musí být světský, protože konfesní státy napáchaly mnoho zla. Stát musí být světský, ale když se laicismus stane náboženstvím, je to jako pes, který se vrací ke svým zvratkům. To jsou velmi silná slova! Je totiž pravdou, že ve Francii působí agresivní laicismus mnoho utrpení. Dopadá často na všechny věřící. Proto mluvil papež o nutnosti uznat transcendenci v každém člověku.“
Výrok o „psu, který se vrací ke svým zvratkům“, se na dvou místech v různém kontextu objevuje v Bibli (Přísloví 26,11 a 2. list Petrův 2,22). Papež jej použil ve snaze rozlišit nekonfesní stát, jenž chce být spravedlivý vůči občanům všech vyznání, a stát založený na laicismu, který je jen novou a ještě horší podobou státního náboženství, protože v něm opět jde o povyšování jedné víry (v tomto případě totalitní víry ve svrchovanost státu a jeho ideologie) nade všechny ostatní.