Podle zprávy portálu Anglican News z 5. března 2021 Justin Welby, který je jako anglikánský arcibiskup z Canterbury symbolickým nejvyšším představitelem světové anglikánské komunity, pokáral nigerijského arcibiskupa Ndukubu za jeho „homofobní“ výroky.
Nigerijský anglikánský primas Henry Ndukuba ve svém prohlášení z 26. února hovořil o „smrtícím ,viru‘ homosexuality“. Prohlásil, že „sekulární vlády přijímají agresivní kampaň na podporu globální homosexuální kultury“, a hovořil o „droždí, které by mělo být naléhavě a radikálně odstraněno, aby neprokvasilo celé těsto“.
Arcibiskup Justin Welby podle svého sdělení z 5. března s Ndukubou zásadně nesouhlasí a odsuzuje jím použitý jazyk jako dehumanizující lidské bytosti, kterých se jeho prohlášení týká. V dopise, který mu napsal, zdůraznil, že „všechny pokřtěné, věřící a věrné osoby, bez ohledu na sexuální orientaci, jsou plnou součástí těla Kristova“. Anglikánské společenství se podle Welbyho slov „snaží nadále kráčet společně uprostřed mnoha rozdílů a v mnoha bojích“ a musí dál naplňovat své poslání, spočívající v dosvědčování „Boží nabídky bezpodmínečné lásky ke každé lidské bytosti skrze AJežíše Krista, která nás volá ke svatosti a naději“.
Postoj anglikánů k homosexualitě by měl být dán příslušným vyjádřením Lambethské konference z roku 1998, jehož znění Welby Ndukubovi připomněl. Toto vyjádření zaujímá přístup víceméně totožný s učením katolické církve (odmítání homosexuálních praktik jako neslučitelných s Písmem a současně odmítání necitlivosti ve vztahu k lidem s homosexuální orientací). Mezi spíše liberálními představiteli britských či obecně západních anglikánů a konzervativními anglikány ve třetím světě nicméně zeje propast. Africké země typu Nigérie se cítí být hluboce zraňovány tím, že ze Západu přichází (slovy arcibiskupa Ndukuby) „agresivní kampaň na podporu globální homosexuální kultury“.