Dne 1. března 2021 došlo k „virtuálnímu“ setkání amerického prezidenta Bidena s mexickým prezidentem Lópezem Obradorem. Ze zprávy, kterou o něm přinesla Catholic News Agency (CNA), je zřejmé, že vedle očekávaných témat typu migrace a vakcín proti covidu se dostala ke slovu i témata čistě náboženská – zejména spojená s Pannou Marií z Guadalupe, o níž se ve spojení se vztahy mezi Spojenými státy a Mexikem nemluví poprvé.
ZPrezident Joe Biden hovořil o své úctě k Naší Paní z Guadalupe, kterou získal při návštěvách Mexika ještě jako viceprezident Baracka Obamy. Svému mexickému kolegovi současně ukázal růženec, který v době své smrti nosil jeho syn Beau Biden. Ten zemřel po dlouhém zápase s rakovinou mozku v roce 2015 a jeho otec od té doby odkazuje ke katolické víře s vděčností jako k podpoře, která se mu naskýtala v těžkých časech.
Zpráva CNA z 2. března však v souvislosti s Pannou Marií Guadalupskou zmínila i to, že je nejen patronkou Amerik, ale také patronkou nenarozených dětí, a připomněla skutečnost, že Bidenova politika je v mnohém – na prvním místě právě v postojích k umělým potratům – neslučitelná s učením katolické církve.
Prezident López Obrador Bidenovi za jeho slova ve vztahu ke Guadalupe poděkoval. Řekl dále, že Mexičané ctí a obdivují dva symboly, z nichž prvním je Panna z Guadalupe a druhým mexický indiánský prezident z devatenáctého století Benito Juárez.
Podle další zprávy CNA z 2. března na Bidenovu zmínku o jeho oddanosti Naší Paní z Guadalupe reagovali i mexičtí biskupové, kteří vyjádřili naději, že Jí držitelé veřejných úřadů budou osvíceni. I když jejich slova se zmiňují jen obecně o hodnotách, ke kterým by politiky takovéto osvícení mohlo směřovat, jako jednu z nich zmínili i solidaritu s chudými a marginalizovanými. V tom mohli mít na mysli i problém nešťastníků pokoušejících se dostat z Mexika do Spojených států.
O Panně Marii Guadalupské byla právě v tomto kontextu řeč i před čtyřmi lety, když se amerického prezidentského úřadu ujímal Bidenův předchůdce Donald Trump. Podle zprávy CNA ze 14. prosince 2016 se tehdy kardinál Norberto Rivera z Mexico City k Naší Paní z Guadalupe obrátil s prosbou, aby obměkčila Trumpovo tvrdé srdce ve vztahu k uprchlíkům na mexicko-americké hranici, toužícím nalézt lepší budoucnost v USA.
Trump, známý mj. jako stavitel zdi na hranicích s Mexikem, ovšem svůj tvrdý postoj k těmto lidem nezměnil a naopak vůči nim dospěl až k politice „nulové tolerance“. Svému nástupci tak zanechal obtížné dědictví. Nynější telekonference amerického a mexického prezidenta se konala na pozadí zpráv o nové vlně nezdokumentovaných migrantů z Mexika a států na jih on něj, kteří se při Bidenově uvolňování Trumpova striktního protiimigračního režimu opětovně pokoušejí dostat na území Spojených států.