Radio Proglas 1. března v rubrice „Dnešek v kalendáři“ připomnělo 110. výročí narození blahoslaveného Engelmara Unzeitiga (1. 3. 1911 – 2. 3. 1945). Na dnešek současně připadá i nekulaté výročí jeho mučednické smrti.
Sudetský Němec Hubert Unzeitig se narodil v rodině chudých rolníků v Greifendorfu (dnešní Hradec nad Svitavou). Svátost biřmování přijal ve Svitavách. Studoval na gymnáziu Kongregace marianhillských misionářů v německém Reimlingenu a posléze (po noviciátě v Nizozemí) i na univerzitě ve Würzburgu. Po vstupu do řádu přijal jméno Engelmar. Kněžské svěcení obdržel dne 6. srpna 1939.
Roku 1940 jej jeho kongregace poskytla na duchovní výpomoc do Horních Rakous. Mezi pohraniční farnosti českobudějovické diecéze, které tehdy spadaly pod duchovní správu diecéze v Linci, patřilo i jeho roční působiště v šumavské farnosti Glöckelberg (Zadní Zvonková) s téměř dvěma tisíci obyvatel. Zde se otec Unzeitig dostal do konfliktu s představiteli nacistické strany, když ve svých kázáních otevřeně kritizoval režim a zastával se Židů.
Dne 21. dubna 1941 byl zatčen gestapem. Po krátkém věznění v Linci se bez jakéhokoliv soudního rozsudku ocitl v koncentračním táboře Dachau. „Andělem z Dachau“, jak zde byl nazýván, se stal pro svou v tomto prostředí neuvěřitelnou lásku k bližnímu a nasazení ve prospěch spoluvězňů. Tomu, že byl skutečným světcem, nasvědčují i slova z jeho „koncentráčnického“ dopisu sestře: „Láska zdvojnásobuje naše síly, činí nás vynalézavými, dosahuje toho, že se cítíme být spokojení a vnitřně svobodní. Kdyby si jen lidé uvědomovali, co má Bůh připraveno pro ty, kteří ho milují!“
V Dachau se otec Engelmar mj. naučil rusky, aby mohl pomáhat vězňům z východní Evropy. Některé z nich svým příkladným životem přivedl ke konverzi. Na podzim 1944 se po vypuknutí epidemie skvrnitého tyfu dobrovolně přihlásil k ošetřování nemocných, kterým též uděloval svátosti. Sám se však také nakazil a ve věku pouhých čtyřiatřiceti let na tyfus zemřel.
V červnu 1991 byl v německém Würzburgu zahájen Unzeitigův kanonizační proces. Jeho druhá fáze, beatifikace, byla oficiálně započata ve Vatikánu v květnu 1999. V prosinci 2009 papež Benedikt XVI. potvrdil Unzeitigovy hrdinské ctnosti a v lednu 2016 papež František uznal jeho mučednictví. Dne 24. září 2016 byl Engelmar Unzeitig ve Würzburgu blahořečen, a to i za účasti poutníků z řad českých katolíků ze Svitavska, kteří si jej pravidelně připomínají.