Dne 18. února 2021 české vysílání Radia Vatikán připomnělo vatikánské dění z neděle 14. a pondělí 15. února, spojené s významnými výročími středoevropských náboženských a politických dějin.
V neděli 14. února, kdy si všeobecný římský kalendář připomíná svátek sv. Cyrila a Metoděje, celebroval kardinál Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů, mši svatou v Papežském slovenském ústavu a koleji nesoucím jméno Soluňských bratří. Zúčastnil se jí i český velvyslanec při Svatém stolci Václav Kolaja, a to na pozvání slovenského velvyslance Marka Lisánskeho. Bohoslužba byla spojena s připomínkou stého výročí vysvěcení prvních slovenských biskupů – nitranského Karola Kmeťka, banskobystrického Mariána Blahu a spišského Jána Vojtaššáka. Oba velvyslanci také uctili památku slovanských věrozvěstů s pobožností spojeným položením věnců u hrobu sv. Cyrila, jenž zemřel v Římě dne 14. února 869.
Na pondělí 15. února připadlo třicáté výročí založení Visegrádské skupiny. Tuto skupinu, symbolicky navazující na setkání uherského krále Karla I. Roberta, českého krále Jana Lucemburského a polského krále Kazimíra III. Velikého v uherském městě Visegrád z roku 1335, v roce 1991 ustavili maďarský premiér József Antall, prezident ČSFR Václav Havel a polský prezident Lech Wałęsa. Původně se označovala jako Visegrádská trojka, od rozdělení ČSFR jako Visegrádská čtyřka. V rámci regionálního partnerství spolupracuje i s Rakouskem a Slovinskem a geograficky tak připomíná někdejší střední Evropu rakousko-uherské monarchie.
Arcibiskup Jan Romeo Pawłowski, stojící v čele třetí sekce státního sekretariátu, která má na starosti kontakty s vatikánskými diplomaty, sloužil 15. února 2021 mši svatou v Bazilice sv. Petra za účasti velvyslanců Visegrádské čtyřky při Svatém stolci i velvyslanců zemí Visegrádské skupiny v Itálii a ředitelů kulturních institucí včetně naší velvyslankyně v Itálii Hany Hubáčkové a ředitelky Českého centra v Římě Petry Březáčkové.
Přede mší položili zástupci zemí Visegrádu věnec u hrobu papeže sv. Jana Pavla II., který – slovy polského velvyslance při Svatém stolci Janusze Kotańského, jenž výroční bohoslužbu zorganizoval – „často opakoval, že Starý kontinent má dýchat oběma plícemi“ a „byl skutečnou morální i lidskou oporou všem, nejen věřícím katolíkům v zemích pod někdejším jhem komunistických režimů“. Velvyslanec Kotański při této příležitosti řekl:
„Jan Pavel II. po pádu komunismu navštívil všechny tyto země, na počátku ještě Československo a pak již Česko a Slovensko a také Maďarsko, země, kde církev v době komunismu velmi trpěla. Jan Pavel II. těmto národům navracel důstojnost a paměť. U nás byla situace trochu jiná. Přežili jsme bez velkého ničení církve díky vynikajícímu Primasovi tisíciletí, kardinálu Wyszyńskému, díky síle polské církve a věrnosti národa. Nyní vidíme, že činnost sv. Jana Pavla II. měla mimořádně silný význam jako utvrzení a dodání jistoty těmto národům a otevírala možnost čerpat z nejednou velmi bolestným způsobem zasypaných – zejména v Československu a v Maďarsku – křesťanských kořenů.“