Dnešní den, 11. únor, je v katolickém kalendáriu zasvěcen Panně Marii Lurdské, protože je výročním dnem prvního mariánského zjevení čtrnáctileté Bernadettě Soubirousové v jeskyni Massabielle poblíž francouzských Lurd. Současně však jde také o výroční den jedné z nejpřekvapivějších událostí v dějinách katolické církve. Dne 11. února 2013 papež Benedikt XVI. prohlásil: „S plným vědomím závažnosti tohoto úkonu a zcela svobodně prohlašuji, že se zříkám služby římského biskupa, nástupce svatého Petra…“
Nebylo náhodné, že se papežem dlouho promýšlené a v modlitbě probojovávané rozhodnutí, že z důvodu ubývajících sil odstoupí ze svého úřadu, uskutečnilo právě 11. února. V knize Poslední rozhovory z roku 2016 Benedikt XVI. německému novináři Petru Seewaldovi řekl: „Byl to den Panny Marie Lurdské. Svátek Bernadetty z Lurd připadá zase na moje narozeniny. Je tu tedy určitá spojitost a zdálo se mi správné učinit to v tento den.“
Benediktovo vnitřní spojení s událostmi v Lurdech je zjevně silné. Návštěva Lurd byla mj. také duchovním středem jeho cesty do Francie z roku 2008. V předposlední knize svých rozhovorů s Petrem Seewaldem, nazvané Světlo světa, ji papež popsal těmito slovy: „Lurdy jsou samozřejmě místem zcela mimořádným, kde je vše plné víry, plné modliteb, člověk tu pociťuje neustálou přítomnost Matky Boží, která se lidí dotýká, zasahuje je. Udělování pomazání nemocným, některým už na prahu smrti, v atmosféře pokory a tiché modlitby tu bylo obzvláště silné.“
Slovo „pokora“ je ve spojení s událostmi v Lurdech velmi případné. Lurdy jsou místem uzdravování nejen tělesného, ale především duchovního, které je vždy spojeno právě s pokorou. Ztělesněním pokory byla zvláště také lurdská vizionářka sv. Bernadetta, která ve své Závěti mj. děkuje Panně Marii „za svou nevědomost a hloupost“, protože kdyby bylo na zemi nevědomější a hloupější děvče než ona, Maria by si jistě vybrala je… Francie byla v době zjevení v Lurdech zemí racionalismu, scientismu a pozitivismu označitelnou za hlavní světové centrum pýchy protikřesťanského rozumu. Vyvolení velmi prosté dívky Bernadetty by se tváří v tvář této pýše dalo označit za projev božské ironie.