Portál Církev.cz dne 1. února 2021 informoval o online formou konaných exerciciích „Panna Maria ikona spásy“, organizovaných ve dnech 17.–23. ledna otci pallotiny jako jedna z akcí Centra Božího milosrdenství ve Slavkovicích.
Lze předpokládat, že všichni křesťané dnes mají doma Bibli, všichni křesťané se modlí a všichni křesťané také posvátné čtení (= lectio divina) s modlitbou nějakým způsobem propojují. Je však také třeba vědět, jak si při tom počítat. Velmi dobrou a už od křesťanského starověku užívanou metodu představuje právě lectio divina, do kterého uváděly i výše zmíněné exercicie.
Jedná se o cestu sestávající ze čtyř kroků označitelných jako čtení, meditace, modlitba a kontemplace. První z nich, lectio, představuje seznámení se s příslušným biblickým textem a s tím, co objektivně říká. Druhý, meditatio, je zaměřen na hledání toho, co je v textu určeno osobně pro čtenáře. Přechod z prvního do druhého stupně lze také popsat jako přechod od biblického kontextu ke kontextu našemu. Na třetím stupni, označovaném jako oratio, se slyšené a srdcem přijaté Slovo v člověku stává modlitbou. Přechod z druhého do třetího stupně tedy znamená, že v konfrontaci života se Slovem meditace vyústí v odpověď, kterou člověk dává v modlitbě. Slovo se přitom stává obsahem modlitby. Poslední stupeň, známý jako contemplatio, pak už nespočívá v lidské odpovědi na Slovo, ale naopak v prožívání vztahu Slova (Boha) k nám.
Čtvrtý stupeň může být praktikován ve ztišení se před svatostánkem (resp. před vystavenou Nejsvětější svátostí), v zásadě však platí, že všechny stupně lectio divina může člověk prožívat doma, v prostředí, které je pro něj trvale dostupné. Je tedy velmi dobře možná i „dálková“ forma takto zaměřených duchovních cvičení.
Při exercicích, které otcové pallotini pořádali společně se skupinou řeholníků a řeholnic z dalších řádů, byli všem přihlášeným k dispozici kněží či řeholní sestry nabízející osobní duchovní doprovázení. I bez této možnosti si však lze nejen v příslušných dnech „naživo“, ale i kdykoliv později „ze záznamu“ udělat celá duchovní cvičení s příslušným postupem lectio divina nad texty vybranými pro jednotlivé dny. Struktura exercicií je k dispozici na lectiodivina.cz, kde jsou také odkazy na promluvy otce Martina Sedloně na youtube. Promluvy citlivě vedoucí posluchače k prohlubujícímu se praktikování lectio divina jsou pro každý den exercicií vždy dvě. Po samostatném prostudování daného biblického textu (lectio) následuje vždy úvod otce Martina do meditatio a pak jako začátek druhého poloviny dneúvod do oratio a contemplatio. Na youtube jsou také k dispozici kázání ze mší svatých uzavírajících jednotlivé dny živě prožívaných exercicií.
Zajímavou shodou okolností přibližně ve stejné době křesťany k cestě lectio divina vyzval i papež František, který podle zprávy vatikánského rozhlasu ve své katechezi z 27. ledna 2021 o této metodě řekl:
„Spočívá především v pozorném pročtení biblického úryvku, a řekl bych v ,poslušností‘ k textu, aby byl pochopen samotný jeho význam. Následuje dialog s Písmem, takže se ona slova stávají důvodem k rozjímání a ústní modlitbě; v neustálém sepětí s textem se začínám ptát, co ,říká mně‘. Je to delikátní přechod; netřeba sklouzávat do subjektivistických interpretací, nýbrž zařadit se do živé brázdy Tradice, jež pojí k Písmu svatému každého z nás. Posledním krokem lectio divina je kontemplace. Slova a myšlenky tedy ponechávají místo lásce, jako je tomu mezi zamilovanými, kterým někdy stačí mlčky se na sebe vzájemně dívat. Biblický text trvá, ale jako určité zrcadlo, jako ikona ke kontemplaci. A tak nastává dialog.“