Portál The First News, který v angličtině přináší zpravodajství týkající se Polska, 26. ledna 2021 informoval o letošním Muslimském dni. Ten v uvedený den slavila polská katolická církev ve spojení s dvacátým výročím prvního Muslimského dne z roku 2001. Aktivity tradičně zaměřené na připomínání toho, co mají křesťanství a islám společné, si kladou za cíl především překonávání protimuslimských předsudků.
Akce konané v rámci letošního Muslimského dne byly živě přenášeny prostřednictvím YouTube. Jeho téma znělo: „Křesťané a muslimové: Společná ochrana míst uctívání“. Společná rada polských katolíků a muslimů (Rada Wspólna) v této souvislosti konstatovala, že je třeba čelit nesnášenlivosti, která je dnes na vzestupu a projevuje se v neposlední řadě útoky na kostely, mešity, synagogy a další místa modliteb. V čele Rady stojí katolická islamistka Agata Skowronová-Nalborchyzková a imám Rafał Berger, zabývají se mj. i dějinami přítomnosti islámu v Polsku.
Toto téma není příliš známé, což je dáno mj. i malým zastoupením muslimů v současné polské populaci, které zřejmě příliš nepřesahuje jednu desetinu procenta. Ve vztahu k evropským dějinám je mnohem známější přítomnost muslimů na Balkáně a ve středověku též na Pyrenejském poloostrově. Je však třeba nepřehlížet ani roli, sehrávanou muslimy v dějinách střední a východní Evropy.
Už v 10. století pronikl islám z bagdádského chalífátu do Povolží, tedy do evropské části dnešního Ruska. Odtud se ve 14. století dostal i do Polska. Po této první vlně následovala vlna druhá, v níž do Polska v raném novověku začali přicházet muslimové z Krymu. V obou případech se jednalo o Tatary, jejichž polská odnož byla zkomoleným výrazem pocházejícím od slova Litva označována jako Lipkové (dnes jich ovšem žije víc v Bělorusku než v Polsku či na Litvě). Tataři se po boku Poláků účastnili i řady válek, počínaje bitvou svedenou s Německými rytíři u Grunwaldu z roku 1410 a konče boji s nacistickým Německem z roku 1939.
Dnes sice většina v Polsku žijících muslimů pochází ze zemí Blízkého východu a severní Afriky, ale významné místo muslimů ve vlastních dějinách Polska a přetrvávající přítomnost asi 2-3 tisíc Tatarů (od roku 1992 mají i svou organizaci Svaz Tatarů Polské republiky) napomáhá toleranci, které slouží i Muslimský den.