Radio Proglas informovalo dne 13. ledna 2021 o dvou výročích severočeského poutního místa Filipov, spojených s tamějším mariánským zjevením a se založením sdružení Ackermann-Gemeinde. Ve Filipově se 13. ledna každoročně konává časně ranní mše svatá za účasti pravidelně přijíždějících německých poutníků, tato tradice však byla letos těžce narušena protipandemickými opatřeními, která umožnila jen časově posunutou mši celebrovanou biskupem Janem Baxantem za přítomnosti minima věřících.
Filipov (do roku 1945 Philippsdorf) leží v litoměřické diecézi na česko-německém pomezí. Před 155 lety, ve čtyři hodiny ráno v noci na 13. ledna 1866, se zde těžce nemocné mladé tkadleně Magdaleně Kadeové při modlitbě zjevila Panna Maria a přislíbila jí uzdravení. Dosud nevyléčitelně nemocná Magdalena byla druhého dne zdráva a znovu mohla začít pracovat. K jejímu domku jako místu zjevení začaly putovat zástupy lidí. Na místě zázraku došlo nejprve v letech 1870 až 1873 k výstavbě milostné kaple. Následně zde byl v letech 1873 až 1885 postaven poutní chrám Panny Marie Pomocnice křesťanů. Roku 1884 bylo započato s výstavbou kláštera redemptoristů, do jejichž péče bylo nové poutní místo svěřeno. Magdalena Kadeová zemřela ve věku sedmdesáti let.
Podle rubriky „Dnešek v kalendáři“ ve vysílání Proglasu ze 13. ledna 2021 byly kolem roku 1930 „severočeské Lurdy“ jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst ve střední Evropě. Po druhé světové válce byl Filipov postižen nuceným vysídlením svého německého obyvatelstva, současně však byl právě jím symbolicky přijat jako místo spojené nejen s fyzickým uzdravením, ale i s uzdravováním vztahů mezi národy. Před 75 lety, 13. ledna 1946, bývalí českoslovenští občané německé národnosti založili v Mnichově křesťanské krajanské sdružení Ackermann-Gemeinde, které od samého začátku pracuje na usmíření a spolupráci Němců a Čechů. Po roce 1989 začalo mj. i finančně podporovat obnovu některých zpustošených kostelů v pohraničí.
Za třetí výročí spojené roku 2021 s Filipovem by se dalo považovat dvacet let, které v něm uplynuly od vydání alba písničkáře Jana Nedvěda Tak jsem to tu miloval z roku 2001. Album obsahovalo i píseň Filipov. Ta začíná slovy „Znám na severu země starý dům a na něm kostel“ a pokračuje vyprávěním příběhu Magdaleny Kadeové s refrénem: „Filipov, Filipov a láska, snad Boží. Kdo jiný by to děvče na horách jen vírou uzdravil.“
Nedvědova píseň je v duchu slov, které kdysi Panna Maria pronesla k Magdaleně, spojena s vyjádřením víry, „že všechno trápení že bude lepší“. V dnešní době, v níž jsme všichni utrápení pandemií, je aktuálnější než kdy dřív.