
Americká společnost je v souvislosti s loňskými prezidentskými volbami, ale i v dlouhodobější perspektivě silně rozdělena na dva proti sobě stojící tábory, v nichž se uplatňují síly se sklonem k radikalismu. Na jedné straně se v Demokratické straně prosadilo hlásání „práva na potrat“, genderová ideologie a další prvky progresivismu, přičemž sklon k radikalismu a násilí v levé části společnosti vyšel na světlo ve spojení s loňskými nepokoji po smrti policií zadrženého černocha George Floyda. Na straně druhé se neméně nebezpečný sklon k násilí uplatnil i na pravici mezi radikální částí příznivců prezidenta Donalda Trumpa.
Bezesporu nejzávažnější událost poslední doby, jdoucí až na dřeň demokracie, představovalo Trumpovo odmítnutí uznat výsledky prezidentských voleb z listopadu 2020. I když v nich stávající prezident získal jen 232 hlasů volitelů, zatímco jeho protikandidát Joe Biden 306, Trump se přesto prohlásil vítězem a svým nekritickým stoupencům namluvil, že jim volby byly ukradeny volebními podvody.
Dne 6. ledna 2021, před oficiálním vyhlášením výsledků sečtených hlasů volitelů, se po Trumpem svolané washingtonské demonstraci na Kapitolu, sídle nejvyššího amerického zákonodárného sboru, sešli jeho příznivci podporující požadavek, aby dosavadní viceprezident Mike Pence a Kongres odmítli vítězství Joea Bidena. Část demonstrantů zaútočila na budovy obou komor Kongresu a dočasně pronikla i do jejich jednacích sálů. Střety mezi ostrahou a útočníky si vyžádaly řadu raněných a několik mrtvých. K obnovení pořádku došlo až po povolání Národní gardy USA, jejíž nasazení schválili úřadující ministr obrany Miller a viceprezident Pence (nikoliv prezident Trump).
Útok na Kapitol odsoudilo mnoho veřejných činitelů na celém světě. Jedním z nich byl i papež František, který se však neomezil jen na slova odsouzení. České vysílání vatikánského rozhlasu 10. ledna informovalo o tom, že Svatý otec se po modlitbě Anděl Páně obrátil k otřeseným obyvatelům Spojených států, aby jim řekl, že se za jejich zemi a za ty, kteří na Kapitolu přišli o život, modlí. Zdůraznil, že „násilí je vždycky sebezničující“, a vyzval státní představitele i všechny Američany „k zachování vysokého smyslu pro odpovědnost, s cílem upokojit mysli, podpořit národní smíření a pečovat o demokratické hodnoty zakořeněné v americké společnosti“. Současně vyslovil přání, aby jim „Neposkvrněná Panna, patronka Spojených států amerických“, pomohla „přidržet se kultury setkání, kultury péče, jako hlavní cesty k budování společného dobra“.
Vatikánský rozhlas téhož dne informoval i o ukázce z rozhovoru, který papež poskytl italské televizní stanici Canale 5. Komentář k událostem na Kapitolu v něm byl poněkud zastíněn Františkovým důrazným přitakáním k proticovidové vakcinaci jako eticky odpovědné volbě, stál však za pozornost. Papež vyjádřil svou úctu k Američanům jako národu „velmi disciplinovanému v demokracii“. Útok na Kapitol jej z tohoto důvodu udivil, současně je však podle něj třeba konstatovat, že žádný národ „se nemůže chlubit, že by v něm nikdy nedošlo k případům násilí“. Je tedy jen třeba porozumět dobře tomu, o co šlo, aby bylo možné se z událostí poučit a předejít jejich opakování.