Dne 6. ledna 2021 se v éteru objevila zpráva americké evangelikální televize The Christian Broadcasting Network (CBN) týkající se projektu vytvoření literárního centra v někdejším domě J. R. R. Tolkiena. Může vyvolávat sympatie, ale i otázky týkající se křesťanského rozměru novodobých dějin literatury a jeho připomínání.
Křesťanská víra nemůže existovat bez racionálního hledání pravdy, nemůže však existovat ani bez imaginace. Letos si tuto skutečnost budeme připomínat zvláště také ve spojení se 700. výročím smrti velikého italského básníka Danta Alighieriho. Jeho Božská komedie našla své obdoby i v britské literatuře v podobě Spenserovy Královny víl či Miltonova Ztraceného ráje. I tato díla ovšem už patří do dávnější literární historie, zatímco z moderního krásného písemnictví se nadpřirozená a duchovní témata zdají vytrácet.
Ve skutečnosti však i na britském literárním nebi dvacátého století září hvězdy velikánů schopných „pokřtít“ imaginaci miliónů čtenářů – především spisovatelů ze společenství The Inklings. Jméno této skupiny, přeložitelné jako „tušitelé“ nebo „inkousťata“, je odvozeno od záblesku myšlenky či vzdálené skutečnosti nebo od rozlitého inkoustu kompozice. Jednalo se o neoficiální literární skupinu spojenou s Univerzitou v Oxfordu, která existovala od třicátých do šedesátých let 20. století.
Čtyřem nejvýznamnějším členům tohoto společenství (J. R. R. Tolkienovi, C. S. Lewisovi, Owenu Barfieldovi a Charlesi Williamsovi) a dále s Inklingy volně spojeným G. K. Chestertonovi a D. L. Sayersové, jakož i duchovnímu a spisovateli 19. století Georgeovi MacDonaldovi, který Tolkiena, Lewise a spol. velmi ovlivnil, je věnováno Marion E. Wade Center ve Wheaton College v americkém státě Illinois.
Ve Velké Británii však (možná příznačně vzhledem k marginalizaci křesťanského rozměru evropské kultury ve 20. století) žádné těmto křesťanským velikánům věnované centrum neexistuje. Organizace Project Northmoor je nyní doufá vytvořit v domě na oxfordské Northmoor Road číslo 20, kde J. R. R. Tolkien žil v letech 1930 až 1947 a napsal zde svá nejmilovanější díla včetně Hobita a Pána prstenů. Ve sbírkách již tato organizace podle zprávy CBN shromáždila půl miliónu dolarů, ale vzhledem k závratné ceně domu musí sehnat ještě dalších šest miliónů. Centrum by samozřejmě bylo věnováno především Tolkienovi, ale – jak připomíná zakladatelka Project Northmoor Julia Goldingová – J. R. R. Tolkien patřil společně s Lewisem a dalšími do skupiny Inklingů, kterou „měli zde v Oxfordu. Byli lidmi víry, která byla součástí toho, o čem přemýšleli, když psali“.