Zatímco čeští biskupové vydali své společné poselství již k Vánocům, na Nový rok byl Tiskovou kanceláří Konference biskupů Slovenska publikován jejich pastýřský list. V jeho středu stojí téma křesťanského evropanství. Slovenští biskupové zdůrazňují, že Slováci jsou součástí „velké evropské rodiny národů“ a že žijí „v Evropě, která vyrostla a dosud čerpá ze židovsko-křesťanského duchovního dědictví“. Připomínají postoj francouzského prezidenta, podle kterého si Francie tváří v tvář fanatismu islamistů uchová své duchovní a hodnotové základy – ne proto, že by souhlasili s francouzským sekularismem, ale proto, aby zdůraznili, oč víc k tomu musejí být odhodláni křesťané. Vyzývají všechny pokřtěné Slováky, aby se při sčítání obyvatelstva přihlásili k víře své církve.
Listy biskupů a arcibiskupů se na Nový rok objevily také na internetových stránkách některých českých a moravských diecézí. Kardinál Dominik Duka položil ve svém poselství věřícím pražské arcidiecéze důraz na to, že rok 2021 byl vyhlášen Rokem sv. Ludmily a že následování této světice stojící u počátků české státnosti musí být spojeno i s důrazem na hodnotu rodiny a na školství.
Olomoucký arcibiskup Jan Graubner připomněl, že v jeho arcidiecézi bude rok 2021 také rokem stého výročí jmenování A. C. Stojana jejím arcibiskupem. Stojan se mj. zasloužil o povznesení poutních míst Svatého Hostýna a Velehradu a arcibiskup Graubner, který se donedávna těžce potýkal s koronavirem, byl na Nový rok podle svých slov „myšlenkami opět na Velehradě, na místě, které nám dává tolik inspirace a naděje pro náš život“. Poděkoval všem, kdo se modlili za jeho uzdravení, přičemž konstatoval, že „velká část těchto prosebníků byla prostřednictvím svých počítačů duchovně shromážděna u hrobu služebníka Božího Antonína Cyrila Stojana na Velehradě, protože věří v jeho mocnou přímluvu“.
Také pastýřský list biskupa Jana Baxanta začíná zmínkou o duchovních poutech, která nemohlo přerušit ani omezení meziosobní komunikace. V jeho středu však stojí odkaz ke třem ženám spjatým s kořeny českého křesťanství. Litoměřický biskup připomněl především svatou Anežku, které jsme v roce 2019 děkovali za její roli v tom, že se už třicet let těšíme ze svobody. Rok 2020 byl podle jeho slov „jubilejním rokem sv. Zdislavy, ve kterém jsme si mohli jen zlehka a pod rouškami uvědomit 800 let od jejího narození“. Letošní rok je pak již zmíněným Rokem sv. Ludmily.
Situace na jeho začátku je však zcela absurdní, protože – jak konstatuje novoroční pastýřský list biskupa Tomáše Holuba – stále nevíme ani to, zda vůbec bude možná národní svatoludmilská pouť. Nelze tedy dělat nic víc než řídit se biblickým heslem, které plzeňský biskup svým diecezánům pro rok 2021 vytyčil: „I kdyby pole nevydala pokrm, já přesto budu jásat v Hospodinu, mém spasiteli“ (srov. Habakuk 3, 17n). Radost z Hospodina můžeme prožívat, i kdyby lidsky vzato neúnosná situace dál pokračovala.