Radio Proglas dnes v rubrice „Dnešek v kalendáři“ připomnělo třicáté výročí zahájení evropského setkání mladých, pořádaného ekumenickou komunitou z Taizé na pozvání kardinála Františka Tomáška v Praze na přelomu let 1990 a 1991. Prezident Václav Havel tehdy prohlásil: „V dnešní převratné době, kdy usilujeme o celkovou přeměnu našeho života nejen ve sféře duchovní, v době, kdy se snažíme nalézt pravý smysl života a kdy všichni musíme přinášet oběti, přichází k nám pouť důvěry na zemi, aby nám pomohla hledat a najít pravé prameny víry a nové duchovní hodnoty, ztracené během desetiletí totalitního režimu.“
Komunitu bratří z Taizé založil Roger Schütz (1915–2005), syn evangelického pastora, který svým životem ztělesnil ekumenické smíření a postupné srůstání protestantské a katolické víry. V Taizé blízko slavného středověkého kláštera v Cluny žil od roku 1940, první jeho evangeličtí spolubratři složili řeholní sliby roku 1949 a katolíci začali do komunity vstupovat roku 1969. Mezitím se charakteristickou součástí života Taizé staly prosté bohoslužby s jednoduchými zpěvy zpravidla textově spojenými s některým biblickým veršem.
V sedmdesátých letech bratři z Taizé zahájili pořádání takzvané pouti důvěry na zemi. Jednotlivými etapami této pouti jsou od roku 1978 každoročně (střídavě v různých zemích) vždy na přelomu roku pořádaná setkání, na nichž se shromažďují desetitisíce mladých lidí různých vyznání a národností.
Taizé sehrálo významnou roli v úsilí o evropské smíření (ne náhodou je nástupcem francouzského zakladatele komunity Němec, bratr Alois) a o pád železné opony. Bratr Roger se už před rokem 1989 pravidelně snažil zvát do Taizé návštěvníky z východní Evropy a sám také země za železnou oponou včetně Československa jako „turista“ navštěvoval.
V době po pádu komunismu se v duchu velké naděje konalo pět krásných středoevropských setkání pouti důvěry na zemi (Vratislav 1989/90, Praha 1990/91, Budapešť 1991/92, Vídeň 1992/93 a Mnichov 1993/94) – jedno přímo u nás a čtyři v sousedství našich zemí –, ztělesňujících duchovní tvář znovusjednocené Evropy. Jedním ze zpěvů z Taizé, jež na nich mladí lidé zpívali, byla skladba Herr, wohin, tj. zhudebněný výrok apoštola Petra „Pane, ke komu bychom šli? Ty máš slova věčného života. A my jsme uvěřili a poznali, že ty jsi Kristus, Syn Boha živého“ (Jan 6,68–69). Tenkrát se zdálo, že Evropané znovu objevují to, že nemají ke komu jinému jít než ke Kristu…