Zpravodajský portál Vatican News dne 7. prosince 2020 informoval o plánované cestě papeže Františka do Iráku v březnu příštího roku. O týden později pak v článku jordánského kněze Rif’ata Badera, ředitele Katolického centra pro studia a média, nabídl vysvětlení důvodů, které Svatého otce k této cestě vedou.
Vatikán 7. prosince oznámil, že František má v úmyslu zavítat do Iráku ve dnech 5.–8. března 2021 a navštívit Bagdád, města Irbíl, Mosul a Karakoš na Ninivské planině a oblast Uru spojenou s Abrahamovou památkou. Jednalo by se o první cestu po roční pauze v programu papežských cest (papež i členové jeho doprovodu by se před ní měli nechat očkovat proti koronaviru) a současně o vůbec první návštěvu hlavy katolické církve v této zemi.
Ta byla v nedávné době postižena ničivým působením Islámského státu. František chce během své návštěvy zavítat ke křesťanským komunitám na Ninivské pláni, které byly v letech 2014–2016 islamisty vyháněny a posléze se začaly vracet do svých mezitím zničených domovů. Papež by měl takto vyjádřit svou blízkost pronásledovaným křesťanům. Lze předpokládat, že se setká se zástupci katolických i nekatolických křesťanských společenství a také s představiteli sunnitů, šíitů a dalších náboženských komunit Iráku, aby podpořil mezináboženský dialog a pokojné soužití.
Také papež Jan Pavel II. již v době těsně před Velkým jubileem roku 2000 usiloval o pouť do Iráku ke kořenům abrahamovské víry, rovněž spojenou i s důrazem na dialog mezi abrahamovskými náboženstvími. Tehdejší jednání s režimem Saddáma Husajna však nebyla úspěšná a papežova cesta se nemohla uskutečnit. Tím méně pak byla možná po svržení Husajna americkou invazí a následném vypuknutí sektářského násilí.
Otec Rif’at Bader připomíná Františkovo navazování na úsilí sv. Jana Pavla II. jak o mezináboženský dialog, tak také o mír. Říká, že v době bubnování „amerických válečných bubnů“ z března 2003, které mnozí světoví politikové podporovali, to byl právě Jan Pavel II., kdo řekl: „Ne válce!“ Nyní, „v březnu 2021, se papež František přijede pokusit o obnovu toho, co bylo zničeno v důsledku nenaslouchání hlasu jeho předchůdce, svatého papeže“.