
Na dnešek připadá čtvrté výročí smrti Leonarda Cohena. Před čtyřmi lety byla média stejně jako nyní zahlcena zprávami o amerických prezidentských volbách a zřejmě z tohoto důvodu byla Cohenova smrt ze 7. listopadu 2016 oznámena až 10. listopadu. Ve stejný den došlo ke zpěvákovu pohřbu, konanému podle židovského ritu v jeho rodném Montrealu.
Krátce před smrtí stihl ještě Cohen představit své poslední album You Want It Darker, vydané 21. října. Jeho stejnojmenná nejvýznamnější píseň byla veřejnosti prezentována již 21. září 2016, v den zpěvákových 82. narozenin. Leonard Cohen se tak se svými posluchači rozloučil s grácií jemu vlastní. Zvláštní pozornosti je hodna skutečnost, že v závěru svého rozporuplného života dosáhl duchovního smíření, které v posledním interview popsal slovy: „Duchovní věci, Baruch ha-Šem [= díky Bohu], zapadly na místo, za což jsem hluboce vděčný.“
Cohenova finální píseň „You Want It Darker“ (Chceš to temnější) je ilustrací toho, že věci mohou duchovně zapadnout na své místo přestože (nebo právě proto, že) jsme stále v temnotě a neznáme odpovědi na otázky, které nás trápí. Jsme jenom děti, které ještě nemohou rozumět všem záhadám tohoto světa, ale mohou mít důvěru v Otce. Možná, že na sklonku pozemského života jsme jimi více než kdy jindy. Leonard Cohen v uvedené písni kruh svého života symbolicky uzavírá i návratem do synagogy svého dětství. Místo ženských sborů, na které byli Cohenovi fanoušci zvyklí z jeho dřívější tvorby, zde zpěváka doprovází mužský sbor montrealské kongregace Shaar Hashomayin.
„You Want It Darker“ uzavírá dlouhou řadu Cohenových skladeb, které by se daly označit za žalmické modlitby. Zapojení synagogálního sboru, jehož kantor zde jménem celé kongregace zpívá výraz hineni – klíčové slovo celé písně –, z této skladby činí vyznání víry celého společenství, nikoliv jen jednoho konkrétního autora. Text neomylně směřuje k prvotní temné zkušenosti biblické víry, kterou prožíval praotec Abraham ve chvíli, kdy byl vyzván k obětování svého syna Izáka, a současně odkazuje i ke krajně temné zkušenosti novodobého židovství v době holocaustu, v níž „milión hořících svíček“ představovalo prosbu „o pomoc, která nikdy nepřišla“. Přes pokoru, se kterou zde Cohen nechává svou osobní zkušenost splynout s kolektivní zkušeností Izraele, však i v této souvislosti na jednom místě textu probleskne jeho individualita muže víry, který byl zároveň vyznavačem judaismu i člověkem fascinovaným příběhem ukřižovaného Ježíše.
Leonard Cohen v této své konečné umělecké a lidské výpovědi rozmlouvá s Bohem tváří v tvář bezprostředně blízké smrti a v jejím zdvojeném, v obou případech posvátnou tradicí posvěceném refrénu Mu říká „Hineni, hineni, jsem připraven, můj Pane“ a „Pochváleno, posvěceno, budiž Tvoje svaté jméno / zhanobené, ukřižované v lidském těle“. Ve verši o Bohu ukřižovaném v lidském těle je zjevný odkaz ke Kristu, přičemž mu předchází doslovný citát z modlitby kadiš, která je židovským vyznáním víry v Hospodina a přijetím Jeho rozhodnutí tváří v tvář smrti.
Slovo hineni představuje hebrejský výraz pro „tady jsem“, který se opakovaně objevuje ve vyprávění o Abrahamově ochotě k obětování jeho syna Izáka (v křesťanském výkladu chápaném jako předobraz obětování Syna Božího na kříži). V českém ekumenickém překladu biblické knihy Genesis je obrat „tu jsem“ zachován ve verších 22,1 a 22,11; v prvním z nich tak Abraham reaguje ve chvíli, kdy Hospodin výzvou k obětování syna zkouší jeho víru, ve druhém těsně předtím, než Boží posel zadrží jeho ruku těsně před Izákovým obětováním.
V židovské tradici je tento příběh známý jako akida (hebrejsky „svázání“) v odkazu na svázání Izáka Abrahamem, který v odevzdanosti do Boží vůle potlačil svůj soucit a připravil svého syna jako obětního beránka. Synagogální modlitby obsahují prosbu, aby Hospodin shlédl na věrnost svého služebníka Abrahama a ve vztahu k jeho potomkům naopak potlačil svůj hněv ve prospěch soucitu. Tato prosba je přítomná i v písni, kterou se Leonard Cohen loučil s tímto světem a odevzdával do Božích rukou. Při své poslední tiskové konferenci z 13. října 2016 zpěvák hovořil o jejím ústředním slově hineni. Řekl, že v každém člověku je hluboká touha sloužit, i když třeba ani nedokáže říci komu – dokud nepřijde kritická chvíle…