Týden poté, co papež v Assisi podepsal novou encykliku Fratelli tutti, dojde v městě sv. Františka k další významné události. 10. října se zde uskuteční beatifikace patrona italské mládeže Carla Acutise (1991–2006). Katolický týdeník o ní nyní v č. 41/2020 referuje v článku nazvaném „,Božího ajťáka‘ blahořečí v Assisi“, v němž je řeč mj. o matce tohoto světce Antonii Salzanové Acutisové, podle které „Carlo v první řadě ukázal mladým lidem, jak dobře využívat internet. Už jako dítě uměl natočit a sestříhat video, programovat, vytvářet grafické návrhy. Jeho prezentace o eucharistických zázracích se ve farnostech promítaly už za Carlova života.“
Carlo Acutis zemřel před čtrnácti lety v nedospělém věku na akutní leukemii poté, co všechno své utrpení obětoval Pánu za papeže a za církev. Byl obyčejným teenagerem své doby, který si však už jako malý chlapec zamiloval eucharistii a pronikl do mariánské zbožnosti. Snažil se lidi kolem sebe a zvláště své vrstevníky přivádět ke Kristu, a to jak formou osobních setkání, tak i digitálními prostředky. Když ve věku asi jedenácti let navštívil Meeting Rimini a byl fascinován tamějšími výstavami, začal vytvářet web www.miracolieucaristici.org jako velkou virtuální výstavu věnovanou eucharistickým zázrakům, která je dnes v mnoha světových jazycích k dispozici ke stahování a dalšímu šíření.
Podle zprávy o otevření hrobky Božího služebníka Carla Acutise v Assisi pro veřejnou úctu, zveřejněné na portálu Církev.cz 2. října 2020, assiský biskup Domenico Sorrentino při této příležitosti řekl: „Carlo je chlapec naší doby. Chlapec internetového věku a model svatosti digitálního věku, jak ho papež představil ve svém dopise mladým lidem po celém světě. Počítač se pro něj stal způsobem, jak procházet ulicemi světa, jako první Ježíšovi učedníci, aby přinesl do srdcí a domovů oznámení skutečného míru, který uhasí touhu po nekonečnu obývající lidské srdce.“
Papežovým dopisem mladým lidem po celém světě je zde míněna loni vydaná apoštolská exhortace Christus vivit, o níž tentýž portál dne 3. dubna 2019 referoval v článku nazvaném „Papež dává mladým za vzor počítačového génia Carla Acutise“. Ten s odkazem na rozhovor světcovy matky pro vatikánský rozhlas citoval její slova spojená s velmí aktuálním problémem dobrého či špatného využívání digitálních technologií: „Carlo dobře znal nebezpečí skrytá v užívání těchto technologií. Proto si také sám určil časové limity pro jejich užívání. Nechtěl být otrokem těchto nástrojů, uměl je ovládat a využívat k šíření velké lásky, jakou choval k eucharistii a Ježíši.“
Apoštolská exhortace Christus vivit, k níž papeže inspirovala synoda o mládeži z roku 2018, odkazuje k Acutisovi v kapitole „Existuje východisko“, věnované realitě mladých v dnešním světě. Svatý otec se v ní nespokojuje s pouhým varováním mladých křesťanů před možnými úskalími digitálního světa typu uzavírání se do izolace a negativnosti, ale současně jim staví před oči právě Acutise jako pozitivní příklad těch, „kteří jsou i v tomto prostoru kreativní a dokonce geniální“. Carlo se podle papežových slov nechytil do pasti moderních technologií a naopak sám varoval před nebezpečím, které shrnul výrokem: „Všichni se rodí jako originály, ale mnozí umírají jako fotokopie.“ Současně podle papeže „uměl používat novou komunikační techniku k předávání evangelia, hodnot a krásy“.
Nově kanonizovaný světec tak bezesporu může být blízký dnešní „virtuální“ generaci dětí a mladých lidí a současně jí být příkladem, a to ve dvojím smyslu: jako vzor pevné vůle nezbytné k tomu, aby nové technologie člověku sloužily, a ne ho zbavovaly svobody, a jako vzor jejich využívání k hlásání radostné zvěsti, případně k utváření nouzových forem života církve v dobách typu letošní mimořádné krize. Na druhou stranu ovšem právě eucharistické zázraky popularizované Carlem Acutisem v dnešní situaci, kdy je v České republice zase znovu zakazováno slavení eucharistie, představují vykřičník poukazující na to, že toto slavení v žádném případě nelze stavět do jedné roviny s jinými veřejnými shromážděními…