Dne 23. září 2020 se konal digitální summit IDC (In Defence of Christians), americké organizace zaměřené na obranu pronásledovaných křesťanů především ve vztahu k Blízkému východu. Podle zprávy internetových novin The Christian Post z 27. září na něm náboženští a političtí představitelé připomněli západním církvím potřebu zastávat se „zapomenutých“ pronásledovaných křesťanů.
Současně byla připomínána i role, kterou by podle účastníků summitu měly při obraně náboženské svobody ve světě hrát Spojené státy. Prezident IDC Toufic Baaklini ve svém zahajovacím projevu ocenil některé kroky spojené s působením dnešní americké vlády, jmenovitě Trumpův exekutivní příkaz na podporu náboženské svobody ve světě a uznání arménské genocidy v Kongresu.
Bývalý republikánský kongresman za stát Virginia a dlouholetý aktivista na poli obrany náboženské svobody, jednaosmdesátiletý Frank Wolf, na summitu prohlásil, že nikdy v moderních dějinách nebyla ve světě tak rozšířena perzekuce křesťanů a nikdy také neexistovala větší potřeba akce než dnes. Citoval statistiku publikovanou výzkumníky z Pew Research Center, podle níž osmdesát procent světové populace žije v prostředí spojeném s náboženskou perzekucí, přičemž nejvíc jsou z vyznavačů světových náboženství pronásledováni křesťané. Jmenovitě zmínil pronásledování různých náboženských a etnických skupin v Číně a také „genocidu“, která se podle jeho slov odehrává v Nigérii. V této zemi podle Wolfa islamistická organizace Boko Haram zabila víc lidí než lidé spojení s Islámským státem v Iráku a Sýrii dohromady. Ve vztahu k těmto i jiným obětem však na Západě panuje mlčení a mnozí pronásledovaní křesťané se cítí být opuštěni…
Čestný titul „šampióna“ boje za práva křesťanů v americkém Kongresu v roce 2020 obdržel texaský republikán a jednooký válečný veterán z Afghánistánu Dan Crenshaw. Při přijímání ocenění hlásal potřebu toho, aby Amerika nadále nesla břemeno boje za práva a svobody dané Stvořitelem každému člověku, jakkoliv se jí zdá být těžké. Úsilí o náboženskou svobodu ve světě podle Crenshawových slov nikdy nedosáhne vítězného konce, ale nikdy na ně také není možné rezignovat.
Neméně zajímavá byla vystoupení náboženských představitelů. Kardinál Timothy Dolan na summitu hovořil o tom, že když se setkává s pronásledovanými křesťany v cizích zemích, stále od nich slýchá slova o tom, že se cítí jako sirotci, na které všichni zapomněli. Dolan na posluchače apeloval: „Nemůžeme zapomínat na tyto křesťany trpící ve světě. Nemůžeme je ignorovat.“
Z dalších církevních představitelů pronesl nejaktuálnější projev představitel Arménské apoštolské církve v Náhorním Karabachu, arcibiskup Barkev Markirosian, který hovořil o potřebě ochrany křesťanského kulturního dědictví, ohroženého v různých částech světa. K těmto ohroženým oblastem patří i Markirosianova arménská enkláva v muslimském Ázerbajdžánu, který jen několik dní po skončení summitu IDC zahájil pokus o její dobytí.