Do centra pozornosti křesťanů v Latinské Americe i v jiných částech světa se opětovně dostává mexické poutní místo Guadalupe. Podle zprávy publikované portálem Catholic News Agency dne 23. září 2020 se první mezinárodní virtuální poutě do baziliky Naší Paní z Guadalupe, zorganizované o čtyři dny dřív, prostřednictvím sociálních médií zúčastnily více než tři milióny lidí včetně 106 skupin. Součástí jejího programu byla přímo přenášená mše svatá a modlitba růžence. V době náporu pandemie se lidé duchovně spojili v prosbě o mateřskou přímluvu Panny Marie. Důraz byl položen i na závazek k respektování lidského důstojnosti a vycházení vstříc marginalizovaným a potřebným.
Biskup Victor Aguilar Ledesma, předseda výboru pro laiky Mexické biskupské konference, ve své homilii zdůraznil, že probíhající pandemie koronaviru nic nemění na základním poslání církve, kterým je misie. Způsoby jejího provádění se mohou měnit, ale samotný úkol hlásání evangelia je neměnný.
V Latinské Americe kdysi ke vstupu evangelia do životů jejích původních obyvatel došlo právě ve spojení s Guadalupem. Joseph Ratzinger alias papež Benedikt XVI. kdysi v knize rozhovorů s Petrem Seewaldem Bůh a svět konstatoval, že „v Mexiku misie zpočátku nezmohly vůbec nic“ a vše změnily až události v Guadalupe, po nichž byl teprve indiánům „skrze Matku náhle blízký i Syn“. Jen díky těmto událostem se obyvatelé Latinské Ameriky „mohli stát křesťany z vlastního náhledu na Krista a z vlastního porozumění, aniž by toto poselství museli snášet jako jakési kolonizační náboženství“.
Indián Juan Diego, kterého roku 2002 v Mexiku svatořečil papež Jan Pavel II., měl roku 1531 na kopci Tepeyac zjevení Panny Marie Guadalupské, které se stalo známým díky jejímu zázračně vytvořenému obrazu na Juanově plášti. Juan Diego svou vírou, pokorou a horlivým úsilím dosáhl toho, že na tomto místě byla zbudována první mariánská kaple. Dnes je Guadalupe místem, které přitahuje ještě větší počet poutníků než Fátima či Lurdy. K velkým ctitelům Panny Marie Guadalupské patří i papež František, který „přebýval pod jejím pohledem“ při papežské cestě do Mexika z roku 2016. K Naší Paní z Guadalupe se ve svých úzkostech může obracet každý, od nejprostšího věřícího až po hlavu katolické církve, a pro každého se tak otevírá cesta k poznávání láskyplné Boží něhy, která ani v době Juana Diega neměla nic společného s násilím španělských „křesťanských“ dobyvatelů.
I když nekatolickým křesťanům je často mariánská úcta vzdálená, její význam pro celé dějiny křesťanství v Latinské Americe je i pro ně nepřehlédnutelný. Evangelikální internetové noviny The Christian Post například nyní, 15. září 2020, v rámci slavení Měsíce hispánského dědictví ve Spojených státech přinesly článek připomínající sedm obzvlášť významných latinskoamerických křesťanů. Ten nemohl začínat nikým jiným než Juanem Diegem – a v současnosti končit papežem Františkem.