V posledních dnech vyvolávají u mnoha křesťanů zděšení hořící bible, podle videa hojně šířeného na sociálních sítích pálené při nepokojích v Portlandu v americkém státě Oregon. Zpráva publikovaná 3. srpna na portálu Catholic News Agency (CNA) nyní zpochybňuje hodnověrnost tohoto videa. Násilné aspekty nynějších amerických protestů a protikřesťanské činy některých aktivistů hlásících se k hnutí Black Lives Matter však každopádně skýtají důvody ke znepokojení.
Uvedené hnutí nabylo na popularitě poté, co Afroameričan George Floyd dne 25. května 2020 zemřel násilnou smrtí v rukou policie v Minneapolis. Připojili se k němu i mnozí křesťané, protože o oprávněnosti jeho programu (boj proti rasismu a policejnímu násilí) se zdálo nebýt pochyb. Pod tímto pláštíkem však své aktivity rozvinuli i jedinci a skupiny nemající s odmítáním násilí nic společného.
V Portlandu se od Floydovy smrti prakticky nepřetržitě odehrávají bouřlivé protesty. Některé z nich mají pokojný ráz, při jiných však lidé, kteří se sami definují jako „antifašisté“, vystupují v maskách, vyvolávají násilné nepokoje, dopouštějí se vandalismu a dostávají se do střetů s policií.
Charakteristickým rysem bouří v Portlandu i na mnoha jiných místech se stalo radikální účtování s celou historickou tradicí Spojených států, projevující se např. ničením soch Thomase Jeffersona, George Washingtona a bezpočtu dalších. Tato ničivá vlna v některých městech postihla i sochy Krista, Panny Marie a katolických světců a objevují se i další případy znesvěcování nebo dokonce žhářství.
V tomto kontextu nemohla vyznít příliš překvapivě zpráva, že v časných ranních hodinách 1. srpna 2020 došlo v Portlandu k dalším projevům obrazoborectví v podobě pálení amerických vlajek a dalších symbolů a také biblí. Video, na kterém je mezi pálenými předměty zřetelně vidět Písmo svaté, se však podle nynější zprávy CNA zdá pocházet z videoagentury kontrolované Rusy a jeho obsah nelze ověřit. Nicméně i portlandský reportér televize CBS Danny Peterson referoval o tom, že byla spálena bible, a tuto neblahou záležitost také zdokumentoval.
Portlandský katolický arcibiskup Alexander Sample podle zprávy CNA opakovaně odsuzuje násilí, k této konkrétní události se však nechtěl vyjádřit. Těsně před ní poskytl rozhovor, ve kterém prohlásil, že portlandská erupce násilí jen odvádí pozornost od ústředního problému, který podle něj představují pozůstatky rasismu stále velmi přítomné v americké společnosti. Katolíci k němu ovšem musejí přistupovat obezřetně, racionálně a na základě sociálního učení církve. To zdůrazňuje důstojnost každé osoby, která nepochází od lidí, ale od Boha.
O této důstojnosti a nutnosti odmítat rasismus sice z pohledu křesťanské víry nemůže být pochyb, mnozí američtí křesťané jsou však v současné době více než rasismem, kterého je nyní v Americe bezesporu méně než v minulosti, znepokojeni radikálně protikřesťanskými projevy, k nimž v rámci ad absurdum dováděné kampaně proti rasismu dochází. Mnozí z nich označují za pokrytectví, že takzvané „zločiny z nenávisti“ (hate crimes), o nichž se ve spojení s duchem dnešní doby neustále mluví ve vztahu k rasově či sexuálně definovaným skupinám, nejsou vůbec vztahovány na činy typu spálení bible, i když tyto činy dozajista vyjadřují nenávist vůči křesťanství a křesťanům.