Podle zprávy portálu Catholic News Agency z 29. července 2020 se skotští katoličtí biskupové kriticky vyjádřili ke skotskou vládou předloženému zákonu proti tzv. zločinu z nenávisti (hate crime). Zákon by podle nich mohl vést k cenzurování katolického učení.
Název zprávy vyjadřuje obavu z „kriminalizování Bible a katechismu“, k němuž by se dala zneužít část zákona umožňující postihovat vlastnění „pobuřujícího materiálu“. Ve hře je nutnost podrobovat církevní texty nuceným „konzulacím“ s vládou, která by posuzovala, zda nejsou „pobuřující“. Jinými slovy, hrozí vážné narušení náboženské svobody a svobody vůbec cenzurou.
Ve skutečnosti už k věcem tohoto druhu dochází: vyjádření skotských biskupů zmiňuje jejich nedávné podřízení se vládě ve věci návrhu na revizi zákona z roku 2004 zaručujícího transsexuálům právní uznání pohlaví, které si sami zvolí. Biskupové měli v úmyslu připomenout, že podle katolického učení není pohlaví proměnlivé a volitelné, ale že člověk byl stvořen jako muž a žena v řádu umožňujícím předávání života. Takovýmto vyjádřením hrozí, že budou označována za hate crime. To se už také hojně děje, přičemž k osobám skandalizovaným pro názory nezapadající do transgenderové ideologie nepatří zdaleka jen křesťané (vyjádření biskupů zmiňuje např. nedávnou kauzu z „transfobie“ obviněné spisovatelky J. K. Rowlingové). Na základě nového zákona by však mohli být vystavováni postihu i vlastníci základních křesťanských textů včetně Písma svatého.
Návrh zákona vypracovaný vládou mj. ruší doposud platný zákon proti blasfemii, na jehož základě ovšem v posledních 175 letech nebyl ve Skotsku nikdo stíhán. Proti tomuto zrušení biskupové nevznesli žádné výhrady. Sotva se však lze ubránit dojmu, že v průběhu novodobých dějin začalo být rouhání bráno jako přípustné a na místo zákazu blasfemie nastoupil zákaz „zločinů“ proti politické korektnosti, resp. proti nyní vládnoucí ideologické ortodoxii.