Izrael, svatá země všech hlavních monoteistických náboženství, těžce trpí letošní pandemií koronaviru. Podle zprávy agentury Kathpress z 19. července 2020 izraelské úřady v souvislosti s novou vlnou pandemie v zemi, která si již vyžádala přes čtyři sta dalších obětí na životech, přistoupily k novému drastickému omezení modliteb u Západní zdi (židy v hebrejštině nazývané ha-Kotel ha-ma’aravi, lidovým „křesťanským“ názvem označované jako „Zeď nářků“).
Západní zeď je pozůstatkem starověkého židovského Chrámu, zničeného Římany roku 70 po Kristu. Nachází se na Chrámové hoře v Jeruzalémě, která byla do roku 1967 pod arabskou vládou a židé na ni neměli přístup. Od tohoto roku je celý Jeruzalém pod kontrolou Izraele, který však respektuje arabskou správu chrámového okrsku s muslimskými mešitami. V roce 2000 zavítal při své pouti do Izraele k Západní zdi i papež Jan Pavel II., který ve shodě se židovským zvykem vložil do štěrbiny ve zdi svou modlitbu (jednalo se o prosbu za odpuštění hříchů, kterých se křesťané v dějinách dopustili vůči židům).
Zejména pro tisíce židů, kteří mají ve zvyku konat každou sobotu na nejsvětějších místech judaismu u Západní zdi své modlitby, je velmi tíživé nynější omezení, podle kterého se u zdi může ve stejný čas modlit pouze dvacet lidí. Nádvoří před „Zdí nářků“ je rozděleno do několika sektorů pro muže a ženy a celkem na něm může být tři sta padesát věřících. Správci jich však ke zdi pustí jen dvacet.
Za pozitivní stránku letošních tragických událostí by se dala označit skutečnost, že sbližují vyznavače různých náboženství, kteří jimi všichni společně trpí. Dne 22. dubna 2020 se v Jeruzalémě konala bezprecedentní společně modlitba, při níž představitelé židů, křesťanů, muslimů a drúzů ve Svaté zemi prosili Boha za uzdravení nemocných a odvrácení epidemie z našeho světa, přičemž se spojili i v modlitbě Žalmu 121 („Pozvedám své oči k horám: Odkud mi přijde pomoc? Pomoc mi přichází od Hospodina, On učinil nebesa i zemi…“). Z církevních představitelů se této modlitby zúčastnili řecký pravoslavný patriarcha Jeruzaléma Theofilos III. a apoštolský administrátor jeruzalémského Latinského patriarchátu arcibiskup Pierbattista Pizzaballa.
Brzy nato se situace v Izraeli zlepšila a omezení modliteb mohla být v květnu uvolněna. O další dva měsíce později je však Svatá země pandemií znovu těžce postižena.