Slavný kanadský zpěvák Leonard Cohen (1934–2016) nebyl křesťanem, ale po celý svůj život se hlásil k judaismu (i když jeho duchovní hledání nebylo zdaleka omezeno hranicemi tohoto náboženství). Pozornému posluchači jeho písní však nemůže uniknout skutečnost, že byl celý život fascinován Kristem. Cohen může být označen za jednoho z představitelů nového židovského objevování Ježíše, které představuje pozoruhodný fenomén náboženských dějin dvacátého století.
Leonard Cohen měl toto objevování usnadněné tím, že jej od dětství silně ovlivňovala duchovní atmosféra jeho rodného Montrealu, spojená převážně s katolickou vírou. S touto atmosférou je výrazně spojen hned jeho první hit „Suzanne“ z alba Songs of Leonard Cohen (1967). Text této písně odkazuje mj. k montrealskému kostelu Matky Boží Pomocné, Notre Dame de Bon Secours, ve kterém jsou zavěšené modely lodí a žehnalo se v něm námořníkům před plavbou. Odtud se Cohenova básnická imaginace posouvá k obrazu Ježíše jako námořníka kráčejícího po vodě, kterého může spatřit jenom ten, kdo se topí.
V písni „The Butcher“ z Cohenova druhého alba Songs from a Room (1969) se objevuje další pro Cohenovu poetiku velmi důležitý motiv, kterým je obětník zabíjející obětní zvíře. Kohenové jsou potomky kněží z rodu Mojžíšova bratra Árona, přinášejícími v biblické době oběti v jeruzalémském Chrámu. Leonard Cohen tento autobiografický motiv nejednou propojil s motivem Krista, beránka Božího, který podle Nového zákona svou obětí na kříži naplnil to, co bylo ve starozákonních obětech jen náznakem a předobrazem. „Řezník zabíjející beránka“ v jednom z rozměrů písně „The Butcher“ splývá s otcem obětujícím své jediné dítě, což může být odkaz k příběhu Abrahama a Izáka, ale i odkaz k Otci a Synu novozákonní teologie. Nejedná se přitom jen o temný motiv, ale spíš o projev touhy po vykoupení z temnot nesmyslného utrpení typu pogromů či holocaustu, které Cohen hledal u Krista.
Na zpěvákově patrně nejznámějším albu Various Positions (1984), obsahujícím mj. hit „Hallelujah“ a modlitbu „If It Be Your Will“ (připomínající prosbu Otčenáše „Buď vůle Tvá“), se ve zdánlivě nenáboženské skladbě „The Captain“ objevuje pozoruhodná pasáž, v níž kapitán mluví o stálém stěžování si „ne-lí na ukřižování, tak na holocaust“ a vypravěč mu odpovídá: „Ať je za takový žert Kristus milostiv vaší duši…“ Cohen tuto píseň sám komentoval slovy: „Co chci říct je, že v křesťanství je mnoho věcí, které mne přitahují. Postava Ježíše je nesmírně přitažlivá. Je těžké nezamilovat se do ní.“
Podobně pozoruhodný výklad podal Cohen i ke své písni „Ain’t No Cure for Love“ z alba I’m Your Man (1988). Ta se jako bezpočet jiných z jeho tvorby pohybuje na hraně mezi světským a posvátným, bylo by však každopádně omylem vidět ve zdánlivě banální písni o tom, že na lásku není žádný lék, jen nářek muže nad ztrátou milenky. Pod touto prvoplánovou rovinou textu se skrývá odkaz k božské lásce, kterou Cohen výslovně spojil s Kalvárií svým komentářem, že „vyjadřuje-li Ježíšova rána jeho lásku k lidstvu, pak se toto zranění nikdy nezahojí“.
Také v poslední fázi Cohenovy umělecké dráhy, v devadesátých letech přerušené pobytem v buddhistickém klášteře, pokračovalo rozvíjení novozákonních motivů, které v ní byly určitým způsobem dovršeny. Na výše zmíněnou ranou píseň „The Butcher“ o více než čtyřicet let později navázala skladba „Amen“ z alba Old Ideas (2012). V této apokalyptické písni, předjímající zpěvákovu smrt i eschatologické události světových dějin, Cohen, potomek kněží přinášejících zvířecí oběti, prosí svého Pána, aby mu zase řekl, že jej chce, poté, „co špína řezníka bude smyta beránkovou krví“. Až zbytky kultury zmizí za ostnatými dráty koncentračních táborů, přijde podle této skladby poslední soud, při kterém budou v duších vrahů obnoveny výčitky svědomí a oni budou moci dojít vykoupení skrze oběť, kterou zavraždili.
Na Cohenově posledním albu You Want It Darker (2012), vydaném těsně před zpěvákovou smrtí, je v písni „Steer Your Way“ řeč o Tom, který „zemřel, aby učinil lidi svatými“, přičemž za tímto veršem dokonce následuje zpěvákova výzva ke katolickému liturgickému pokání („řekněte Mea Culpa, které jste patrně zapomněli“). Neméně pozoruhodná je i titulní skladba „You Want It Darker“, jejíž refrén začíná prosbou: „Ať je Tvoje svaté Jméno velebeno a posvěceno.“ Ta je doslovně převzata z modlitby kadiš, kterou se Židé modlí po smrti svých blízkých, ale zároveň je samozřejmě totožná i s prosbou „posvěť se jméno Tvé“ z Otčenáše. V pokračování refrénu Cohen dodává, že toto Jméno je v lidské podobě hanobeno a křižováno, což lze sotva chápat jinak než jako odkaz ke Kristu.
V této Cohenově písni na rozloučenou i v řadě jiných textů tohoto umělce se Ježíšovo utrpení prolíná s utrpením židovského národa, vrcholícím kalvárií Osvětimi. Při pohledu na ni nejen Leonard Cohen, ale i mnozí jiní Židé spatřili židovskou tvář Ukřižovaného.